Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: OHAL Komisyonu'na Müdahil Olunmadı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, OHAL Komisyonu'na herhangi bir müdahale yapılmadığını sadece hakkaniyetle karar verilmesini istediklerini belirtti.

SİYASET 08.11.2018, 21:28
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: OHAL Komisyonu'na Müdahil Olunmadı

40 Bin Başvuru Karara Bağlandı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldığı televizyon programında OHAL Komisyonu ile ilgili iddialara yanıt verdi. Oktay, Komisyon'un hakkaniyetli bir şekilde çalıştığını ve şimdiye kadar 40 bin dosyayı karara bağladığını aktardı. Bu kararlar neticesinde 2.700 kişinin göreve iade edildiğini ifade eden Oktay, 37 bin 300 kişinin de başvurusunun reddedildiğini aktardı. OHAL Komisyonu'nun son açıklamasında ise bu rakamlar toplamda 36 bin idi. Komisyon henüz yeni bir açıklama yayınlamazken yakın bir zamanda açıklama gelmesi bekleniyor.

Adli Değil İdari Karar
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın değindiği önemli hususlardan birisi de verilen kararların adli değil idari kararlar olduğunu söylemesiydi. Buna göre adli makamlardan alınan kararların Komisyon nezdinde bağlayıcılığının olmadığı bir kez daha tekrarlanmış oldu. Nitekim Komisyon kararlarında da bu duruma rastlanılmaktaydı. Beraat ya da takipsizlik kararı almasına rağmen görevlerine iade edilmeyen ve başvuruları reddedilen kişiler mevcuttur. Bu kişiler şimdi idare mahkemesine başvuruda bulunarak haklarını aramaya devam edecekler.

Mahkeme süreçlerinde olumlu bir netice alınması durumunda geriye dönük tüm hakları eksiksiz bir şekilde karşılanacak ve görevine kaldığı yerden devam edecek. Akademisyenler, polis ve askerler dışındaki diğer meslek grupları da eski çalıştıkları yerlerinde görevine başlayacaklar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@