Cumhurbaşkanı EYT’ye Yokum Dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT konusunda net bir tavır takınarak seçim kaybettirse de yokum dedi.

SİYASET 16.11.2019, 21:40
Cumhurbaşkanı EYT’ye Yokum Dedi

İskandinav Ülkeleri Böyle Battı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemden bir türlü düşmeyen EYT konusunu değerlendirdi. Erdoğan, EYT konusunun bazı kesimler tarafından özellikle beslendiğini ifade etti. Seçim kaybettirse de EYT konusunda yokum diyen Erdoğan, ülkemizin SGK sisteminin diğer ülkeler tarafından beğenildiğini de vurguladı. 

Erken yaşta emekli olacak kişilerin bir de iş aramaya başlayacaklarını ve işsizliği öncülüyeceklerini sözlerine ekledi. Bu nedenle erken değil zamanında emekliliğin olması gerektiğini ifade eden Erdoğan, EYT konusunun siyasi malzeme haline getirildiğinin de altını çizdi.

Geçtiğimiz ay içerisinde EYT konusunda bir komisyon kurulduğunu ve bu komisyonun EYT hakkında çalışmalar yapacağını aktarmıştık. Ancak bu çalışmalar görünen o ki sonuçsuz kaldı ve Cumhurbaşkanı’nın fikri değişmedi. EYT’liler ise tüm bu sorunlara rağmen haklarını aramaya devam ediyor. 

Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sorunların üstesinden gelmeye çalışırken EYT konusuna bütçe ayrılması biraz zor olabilir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da en büyük çekincelerinden birisi bu olsa gerektir.

Sürdürülebilir olmayan bu sistem ülke ekonomisine zarar verecektir. Ancak diğer taraftan da çalışanların emeklilik yaşı işe başladıkları tarihte belirlenmiş olması da öngörülebilirlik açısından son derece önemlidir. Hali hazırda 60 yaş olan emeklilik yaşını bir anda 70’e çekmek gibi düşünülebilir ve etkisi tahmin edilebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)