Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Flaş Suriye Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan idlip meselesi konusunda Türkiye’nin gözlem noktalarını kuşatan rejim güçlerine verdikleri sürenin sonunda gelindiği uyarısında bulundu.

SİYASET 26.02.2020, 21:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Flaş Suriye Açıklaması

Suriye’nin İdlip kentinde yaşanan insanlık dramı her geçen gün artarken bu büyük sorunun çözümüne ilişkin Türkiye ve Rusya arasında ki görüşmelerin çıkmaza girmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP grup toplantısında İdlip sorununa ilişkin net ve oldukça sert açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya’nın İdlip’te yaşanan insanlık dramının görmezden geldiğini ifade ederken bölgede bulunan Türk gözlem noktalarının Rejim güçleri tarafından kuşatılmasına yönelik verilen sürenin dolduğu uyarısında bulundu. Ayrıca Türkiye’nin bölgede yaşadığı en önemli sorunun hava sahasını kullanamaması olduğunu belirten Erdoğan kısa süre içerisinde de bu soruna çare bulacaklarını ve bununla ilgili görüşmelerin devam ettiği bilgisini verdi.

Rejim Unsurları Kuşatmayı Kaldırmazsa Harekât Başlayacak

Bölgeyi son derece iyi bilen askeri uzmanlar ise rejim güçlerinin Türk gözlem noktalarına yaptıkları kuşatmayı kaldırmaması durumunda ise Türkiye’nin operasyona başlayacağını iddia ettiler. Şuan itibari ile Rusya destekli rejim güçleri geri çekilme konusunda isteksiz olsalar da Türkiye’nin sert tavrı sonrasında önümüzdeki süreçte geri çekilmenin kaçınılmaz olacağı aksi takdirde bölgede çatışmaların büyük bir hız kanacağının ifade ediyorlar. Türkiye ve Rusya heyetleri arasında İdlip görüşmelerinin tekrar başladığı bilgisi verilirken şimdilik her 2 tarafından anlaşma noktasında kendi düşünce ve isteklerinden taviz vermediği belirtiliyor.

Yorumlar (0)