Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye Meselesi İçin İran'a Gidiyor

İdlib’de yaşanan gelişmelerden ötürü Suriye Meselesini görüşmek üzere Erdoğan, İran’a ziyaret yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye Meselesi İçin İran'a Gidiyor

İran, Rusya ve Türkiye Görüşecek

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin ev sahipliğinde Tahran'da Suriye konulu SONRA OKU "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi" gerçekleştirilecek. Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin de katılacak. Suriye krizinin çözümü masaya yatırılacak. Zirve sonrası üç liderin basın toplantısı düzenleyerek açıklama yapması bekleniyor. Başta İdlib olmak üzere Suriye konusunda atılacak olan adımların görüşme sonrasında netleşmesi bekleniyor.

Putin İle İkili Görüşme

Zirve sona erdikten sonra Erdoğan ile Putin’in ikili bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Rusya arasında ikili görüşme yapılarak İdlib sorunu için zaman tanınması gerektiğini söylemişti. Bu görüşmenin Tahran’daki görüşmeden daha önemli olduğunu ve büyük farklılıklar yaratacağını aktarmıştı.

Üçlü zirve ilk olarak Soçi’de daha sonra ise Ankara’da yapılmıştı. Üçüncüsü ise Tahran’da gerçekleşecek. İlk zirvede Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine saygı dile getirilmiş v e Suriye meselesinin çözümündeki girişimlerin Suriye Arap Cumhuriyeti'ne zarar vermeyeceği vurgulanmıştı.

Ankara’da yapılan ikinci zirvede ise asıl olanın Suriye’nin toprak bütünlüğü olduğu ve birilerinin kendi hesabına göre parselasyonların geçerli olmadığı vurgulanmıştı. Bu paylaşımlara sıcak bakılmadığı ve geçmişte bölgenin fazlasıyla bedel ödediği vurgulanmıştı. Bu zirvede Erdoğan ile Ruhani bir saatlik ikili görüşme gerçekleştirmişti.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE