Cumhurbaşkanı Erdoğan Sınırı Geçen Sayısı Milyonları Bulacak

Türkiye’nin sınır kapılarını açması ile yüz binlerce mültecinin Avrupa’ya akın etmeye başlaması ile birlikte Avrupa ülkelerinin sınırları kapatın talepleri reddedildi.

SİYASET 02.03.2020, 17:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sınırı Geçen Sayısı Milyonları Bulacak

Avrupa’da tam anlamıyla mülteci krizi yaşanıyor. Türkiye’nin aylardır dile getirdiği ve hiçbir Avrupa ülkesinin verdiği sözleri tutmadığı mülteci sorunu konusunda Türkiye Avrupa’yı derinden sarsacak bir adım atmıştı. Sınır kapılarının açılması ve artık sınırı geçmek isteyenlere engel olunmayacağının açıklanması ile birlikte Türkiye’nin her noktasından insanlar sınır kapılarına yönelmişti.

Bugün saat 13.50 itibariyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye’den sınırı geçen mülteci sayısının 117 bin 677 olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sınırları açtıkları andan itibaren Avrupa’nın pek çok ülkesinden sınırların tekrar kapatılması yönünde telefon aldıklarını fakat artık geri dönüş olmayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Net Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa ülkelerinin sözlerini tutmadıklarını ve artık verilecek hiçbir söze inanmadıklarını belirterek bu noktadan sonra sınırların tekrar kapatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı açıkladı. Türkiye’nin uzun süre boyunca tek başına mücadele ettiğini fakat artık maddi ve manevi bu yükü kaldıramadığını belirten Erdoğan mülteciler konusunda artık topun Avrupa ülkelerinde olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sınır kapılarından geçen sayısının birkaç aya milyonları geçeceğini belirterek Avrupa ülkelerine mültecilere sahip çıkması ve onlara insan onuruna yakışır bir şekilde davranması gerektiği konusunda uyardı. Tüm bunlar yaşanırken Yunanistan sınırında bir mültecinin polis tarafından öldürüldüğü haberi geldi.

Yorumlar (0)