Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’ı Yeniden Uyardı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan cumhurbaşkanını FETÖ konusunda uyarmış ancak dönüş alamamıştı. O uyarıyı yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan’ı Yeniden Uyardı!

FETÖ Uyarısı Yankı Bulamadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nisan ayında Türkiye'de düzenlediği basın toplantısında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’u FETÖ konusunda dikkatli olmaları hususunda uyarmıştı. Ancak Kırgızistan bu konuda hiçbir açıklama yapmamış ve uygulama değişikliğine de gitmemişti. Kırgızistan’ın kayıtsızlığı merak uyandırmıştı.

Şimdi ise Erdoğan o mesajını yineledi. Kırgızistan gezisinde olan Erdoğan bugünkü basın toplantısında Ceenbekov’u FETÖ konusunda yeniden uyardı. Görüşmelerde FETÖ konusu da yer tuttu. FETÖ tehlikesinin Kırgızistan için de devam ettiği açıklandı. Sadece Türkiye değil, tüm ülkeler için tehdit olduğu belirtilerek, Türkiye’nin yediği darbeyi diğer ülkelerin yemesinin istenmediği mesajı verildi. FETÖ’nün Kırgızistan’da kurumlara sızmasının önüne geçileceği belirtildi.

Terör Örgütü İfadesini Kullanmadı

Erdoğan bu kez Ceenbekov’dan "Vatandaşlarımız bizim mevzuatımıza göre çalışıyor" cevabını aldı. Kırgızistan’da çalışan büyün vatandaşların devlet gözetiminde olduğunu aktardı. FETÖ için terör örgütü demekten kaçındı ve FETÖ ismini de kullanmadı.

Ülkedeki faaliyetlerin Bilim ve Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde olduğunu söyleyen Ceenbekov, kontrolün kendilerinde olduğu mesajını verdi. Kardeş ülkelere Kırgız vatandaşlarından gelecek tüm hareketlerin devlet kontrolünde olduğunu aktardı. Uyarı için Cumhurbaşkanı’na teşekkür etmekle yetindi.

Kırgızistan FETÖ yapılanmasının halen güçlü olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bu yüzden Türkiye, Kırgızistan’a uyarılar yapmaya devam ediyor. İki ülke arasındaki ilişkiler için konu üzerinde hassasiyetle duruluyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE