Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’dan Ne Mesajlar Verdi?

Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en önemli konu ekonomiydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’dan Ne Mesajlar Verdi?

Zirvedeki Konuşmadan Satır Başları

Kırgızistan’ın ev sahipliğini yaptığı Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’nde Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye ise üye olarak yer aldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada tüm dünyaya mesajlar verdi.

Erdoğan’ın gündeminde küresel sorunlar ve ekonomi vardı. Son dönemlerde uluslar arası teamüllerin ihlal edildiğini söyledi. bazı ülkelerin diplomasi yerine tehdit, şantaj ve baskıyı kullandığını söyleyen Erdoğan, ABD’ye gönderme yaptı. Uzun yılların eseri olan anlaşmaların anlamsız hale geldiğiniz söyledi. Ancak Türkiye’nin her zaman uluslar arası alanda diplomasi, diyalog ev adaleti savunacağını belirtti.

Uluslar Arası Ticarette Dolar Bağımlılığı

Erdoğan ticarette yeni açılımlar yapılarak ticaret hacmini yükseltmek ve potansiyeli değerlendirmek gerektiğini aktardı. Ancak uluslar arası ticarette dolar bağımlılığının engel olduğunu söyledi. Kendi para birimimizle ticaret yapma seçeneğine yoğunlaşılacağını aktardı.

'Modern İpek Yolu-Orta Koridor olarak bilinen projenin önemine değinen Erdoğan, bu ulaşım hattının halkın refah seviyesini arttırmak için önemini aktardı.  Enerji alanında da büyük işbirliklerinin yapılmasını istedi. Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı projelerinin enerji işbirliği için önemini vurguladı.

Erdoğan konuşmasında dünya barışına da değindi. Türk dünyası olarak barış ve istikrarla ilgili tüm konuları yakından takip ettiğimizi söyledi. Filistin, Afganistan, Suriye, kuzey Afrika gibi yerleri de andı.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE