Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı medya ödül töreninde Trump'ın Kudüs açıklamalarına değindi.

SİYASET 30.01.2020, 23:15 01.02.2020, 00:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs Açıklaması

Bu Bir İşgal Planı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Anadolu Medya Ödülleri programına katıldı ve burada bir konuşma gerçekleştirdi. Depremlerden Kudüs açıklamalarına kadar pek çok konuya açıklık getiren Erdoğan Kudüs projesini işgal olarak nitelendirdi. 

Kudüs'te oldu bitti yapmayı amaçladıklarını ifade eden Erdoğan 100 yılın projesi tabirini de sert bir dille eleştirdi. Yüzyılın projesi değil işgal projesi olduğunu ifade etti. Kudüs'ün müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan alkış tutumlarla dünyanın ve Filistin'in kaderini değiştiremeyeceklerini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyu kısa değerlendirmeler ile yarıda kesti ancak asıl konuşmayı yarın yapacağını da sözlerine ekledi. Trump ve Netanyahu görüşmesinin ardından ortaya atılan bu projeye İslam dünyasında da tepkiler devam ediyor. Gösteriler düzenleyen müslümanlar Kudüs konusunda ne kadar hassas olduklarını dile getiriyorlar. Lakin bu konuda Amerika ve İsrail kararlı bir şekilde projelerini hayata geçirmeye çalışıyor. Kudüs'teki nüfusun dağılımını da doğrudan etklileyecek olan bu konuda dünya örgütlerinin nasıl bir adım atacakları da merakla bekleniyor.

Uluslararası kuruluşlar Filistin konusunu görmezden gelirken BM yıllar önce Filistin'i gözlemci bir ülke olarak kabul etmişti. Bu durum Filistinliler açısından bir başarı olarak kabul edilse de halen daha Filistin üzerindeki baskılar artarak devam ediyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@