Cumhurbaşkanı Adaylığı Açıklamalarında Sona Gelindi

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı adaylığı için siyasi partilerce yapılacak aday gösterme işlemi geçtiğimiz gün saat 17.00’da sona erdi.

SİYASET 08.05.2018, 11:51
Cumhurbaşkanı Adaylığı Açıklamalarında Sona Gelindi

Siyasi Partilerce Yapılacak Cumhurbaşkanlığı Adaylığında Son Gün

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçiminin yapılacağı 24 Haziran Seçimleri için adayların belirlenmesinde sona gelindi. Siyasi partilerin gösterebileceği cumhurbaşkanı adayları için kritik bir süreç başladı. Geçen gün saat 17.00’a kadar tüm siyasi partilerin istediği adayı göstermesi tamamlandı. Süreçteki son kritik zamana girilmesi ile birlikte henüz YSK’ya başvuru yapmayan partilere gözler çevrildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 100 bin seçmen aday gösterebiliyor. Ayrıca geçerli oyların tek başına ya da birlikte %5’ini alan partiler de cumhurbaşkanı için aday gösterebilecek. 2 ayaklı bu süreç için tüm hazırlıklar YSK tarafından yürütülmeye başlandı. Siyasi partilerce gösterilen cumhurbaşkanlığı adaylık süreci ise 1 Mayıs tarihi ile YSK tarafından başlatıldı. Seçmenler tarafından en az 100 bin imza ile aday gösterme işlemleri ise 2 Mayıs tarihi ile tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Adaylık Süreci Sona Eriyor

1 Mayıs tarihi ile başlatılan partilerin cumhurbaşkanı belirleme işlemleri dün saat 17.00 itibari ile sona erdi. Cumhurbaşkanlığı adaylığı başvuruları bugün tamamlansa da 7 Mayıs tarihine kadar adayların bilgi eksikliklerini tamamlaması süresi devam etti. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Recep Tayyip Erdoğan’ı aday göstermek için Devlet Bahçeli, Binali Yıldırım ve Ak Parti Genel Başkanvekili YSK’ya başvurmuştur. Bugün gözler ise diğer partilere çevrildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)