Cumhurbaşkanı Adayı İmzalarında Hareketlilik

Seçmenler tarafından 100 bin seçmen imzası ile belirlenecek olan cumhurbaşkanı adaylarına imza vermek için son gün 9 Mayıs’tır.

SİYASET 07.05.2018, 15:37
Cumhurbaşkanı Adayı İmzalarında Hareketlilik

Son Gün 9 Mayıs

24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adaylığı 2 ayaklı şekilde devam etmektedir. Seçimin ilk ayağında siyasi partiler cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek. Bunun için tek başına ya da birlikte ittifak kurdukları hali ile geçerli oyların %5’inin toplanmış olması yeterlidir. Siyasi partiler tarafından gösterilecek adaylar için bugün saat 17.00’a kadar süre tanınmıştır.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci ayağı ise seçmenlerin imzaları ile aday belirlemedir. Bunun için cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan kişiler seçmenlerin karşısına çıkar. Seçmenlerden 100 bin imza ve üzeri imza toplayan adaylar cumhurbaşkanı adaylığı için yarışmaya başlar. Bu yarış için ise cumhurbaşkanı adayları listeleri oluşmuştur. Şu an seçmenler 9 Mayıs tarihine kadar imza atmaya devam edecektir.

Seçmenlerden Cumhurbaşkanı Adaylarına İmza

9 Mayıs tarihine kadar sabah 8.00’dan akşam 20.00’a kadar tüm seçmenler imza verebilir. Sürenin gittikçe azalması ise seçmenlerde bir hareketlilik oluşturdu. Beklenenin daha üzerinde imza atılması ile de seçmen hareketliliğinde bir artış söz konusu oldu.

Süre içerisinde imza atan seçmenlerin sayımının yapılması ile de Cumhurbaşkanlığı aday listesi YSK tarafından oluşturulur. 24 Haziran günü de hem adaylar içerisinden cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleştirilir. Hem de 27. Dönem Milletvekili seçilmesi tamamlanır. Seçmenler için imza atmada son günlerde yoğunluğun oluşması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)