CHP’li Vekilden EYT Çağrısı

CHP’li milletvekili Ömer Fethi Gürer emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili biran evvel düzenlemelerin hayata geçirilmesi için çağrıda bulundu.

CHP’li Vekilden EYT Çağrısı

Yasa Geriye İşletilmemeli
CHP’li Gürer EYT’lilere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Gürer, 1999 yılında çıkarılan kanun ile hakların geriye dönük olarak gasp edildiğini belirtti. Zira 1999 yılı öncesinde emeklilik için 5 bin gün prim ile birlikte kadınlarda 20 erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık süresi yeterli oluyordu. 

1999 yılı sonrasında ise prim sayısı 7 bine çıkarılırken emeklilik yaşı da kadınlarda 58’e erkeklerde de 60’a çıkarıldı. Ancak 1999 öncesinde işe başlayan kişilerin yeni kanun ile haklarının gasp edildiğini ifade etmek gerekir. İşte bu sebeple partilerin bir araya gelerek düzenleme yapmaları gerekiyor. 

Muhalefetin Sayısı Yeterli
Gürer, alt komisyonlar tarafından bu konunun ele alınmaması durumunda muhalefet olarak yeni bir kanun teklifi ileri sürebileceklerini belirtti. Nitekim AKP dışında kalan partilerin de bu kanunu çıkarabilme gücü bulunuyor. Diğer partilerin de bu konuda vaatlerinin olduğu düşünüldüğünde muhalefet partileri arasında bir uzlaşının sağlanabileceğini ifade etmek gerekir. 

Emeklilikte yaşa takılanlar ise kim tarafından yapılırsa yapılsın en kısa süre içerisinde gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyorlar. Zira her geçen gün EYT’lilerin aleyhine işlemeye devam ediyor. İş bulmakta güçlük çeken emekli de olamayan bu kesim yapılacak düzenlemeler için gün saymaya devam ediyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE