CHP’li Kaya: 200 Bin Öğretmen Alımı Yapılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Yıldırım Kaya, 17 bin köyde okul bulunmadığını ifade ederek 200 bin öğretmen alımı yapılması gerektiğini söyledi.

SİYASET 06.09.2019, 21:55
CHP’li Kaya: 200 Bin Öğretmen Alımı Yapılmalı

Ücretli-Sözleşmeli Ayrımı Kalkmalı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, basın mensuplarına verdiği demeçte öğretmen alımları ile ilgili önemli konulara değindi. Kaya, 17 bin köyde okul bulunmadığını ve öğrencilerin taşımalı eğitim yaptıklarını kaydetti. İşte bu sorunun üstesinden gelmek için acilen okullar yapılması ve 200 bin öğretmen atamasının yapılması gerektiği Kaya tarafından kaydedildi. 

Bir ücretli öğretmen tarafından kaleme alınarak Kılıçdaroğlu’na gönderilen mektuba da dikkat çeken Kaya, ücretli ve sözleşmeli öğretmen ayrımlarının kaldırılması gerektiğini kaydetti. Bunun yerine sadece kadrolu öğretmen statüsünün getirilmesi gerektiğini kaydetti. Engelli öğretmen atamalarına da değinen Kaya, 950 engelli öğretmenin atamasının yapılması gerektiğini belirtti. 

Eğitim Masrafları %14 Arttı
Kaya, okul öncesi eğitim alacak bir öğrencinin sadece başlangıç masrafının 1.198 lira olduğunu ifade etti. Bu masrafın bir önceki yıla göre %14 oranında arttığı da Kaya’nın dikkat çektiği noktalardan birisi oldu. Buna karşılık memur ve işçilerin almış oldukları zam oranları %4 seviyesinde kaldı. Enflasyon karşısında eriyen bu zamların bir şey ifade etmediği Kaya tarafından ifade edildi. 

Son zamanlarda artan kadına şiddet vakaları da Kaya’nın konuşmasından nasibini aldı. Tüm bu sorunların kaynağında eğitimsizliğin yer aldığını ifade eden Kaya, karma eğitimin bu açıdan önemli olduğunu belirtti. Kadına şiddetin kaldırılması için eğitim sisteminde köklü bir değişiklik yapılması gerektiği de ana başlıklardan birisi oldu. 

CHP’li belediyelerin nüfusun %57’sine doğrudan ulaştığını kaydeden Kaya, bu belediyelerde eğitim için köklü çalışmaların başladığını da ifade etti. Kreş, anaokulu gibi kurumlar yaygın bir şekilde açılmaya başladı. Böylelikle vatandaşlar çocuklarını güvenilir kreşlere emanet edebilecek. Çocuklarının gelecek kaygısı da bu sayede ortadan kalkmış olacak. Mevcut tabloya bakılarak karamsarlığa kapılmaması gerektiğini belirten Kaya, CHP’nin bu konu üzerine çalıştığını kaydetti. Atatürk’ün yolunda bilimsel ve laik bir eğitim için çalışma yaptıklarını söyledi. Öyle ki bu çalışmalarını seferberlik olarak da ifade etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@