CHP’de Muhaliflerin B Planı Ne?

Genel merkezin muhaliflerin yeterli imza sayısına ulaşamadığını açıklamasının ardından Muharrem İnce ve beraberindekilerin B planı ortaya çıktı.

SİYASET 08.08.2018, 22:17
CHP’de Muhaliflerin B Planı Ne?

Tüzük Kurultayı İçin İmza Kampanyası

CHP’de genel merkezin kesin sonuçları açıklamasının ardından hedeflenen imza sayısına ulaşılamadığı ve kurultay olmayacağı netleşti. İnce ve arkadaşları ise değişim çalışmaya devam edecek. Muhaliflerin tüm seçenekler masada açıklamasının ardından bir sonraki adımları merak ediliyor.

Kurultay için yeterli imza sayısına ulaşılamaması nedeniyle yargı yoluna gidilmesi ihtimali düşük görülüyor. Kurultay çağrı heyeti yargı olasılığını reddetse de imza veren 569 delegeden birinin dahi mahkemeye gitmesi yeterli. Bu yüzden yargı seçeneği tam olarak raftan kalkmış değil.

İkinci ve en kuvvetli seçenek olan tüzük kurultayı için imza toplanması bekleniyor. CHP tüzüğüne göre olağanüstü tüzük kurultayı yapılması için delegelerin beşte birinin imza vermesi yeterli görülüyor. 1242 delegeden 249 kişinin imza vermesi yeterli olacak.

Tüzük kurultayına gidilirse muhalefetin seçimli olağanüstü kurultay maddesini değiştirmeleri bekleniyor. Ancak delegelerin partinin daha fazla yıpranmasına izin vermemek için imza vermekten kaçınacağı da konuşuluyor.

Muharrem İnce'den Son Dakika Kurultay Açıklaması

CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce imza krizinden sonra açıklama yaparak, kendilerine güvenenleri yarı yolda bırakmayacaklarını belirtti. Kimsenin anlık tepkilerle partiden ayrılmamasını ve mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Kurultay için imza veren delegelerin iradesine sahip çıkılacağını aktardı. Mücadeleye hep birlikte devam edileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)