CHP’de İmza Polemiği Perşembe Günü Sona Erecek

CHP’de olağanüstü kurultay için imza toplama süreci Pazartesi günü sona erdi. İmzalar Perşembe günü parti genel merkezine teslim edilecek.

SİYASET 31.07.2018, 20:36
CHP’de İmza Polemiği Perşembe Günü Sona Erecek

Yeterli İmza Toplanabildi Mi?

CHP’de Muharrem İnce ve diğer muhalifler tarafından 16 Temmuz’da başlatılan imza toplama süreci 30 Temmuz itibariyle sona erdi. CHP’li delegeler noter kanalıyla imzalarını verdi. "Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında başlatılan imza kampanyası sona erdi.

Muhalif delegeler salt çoğunluk olan 625 imza sayısına ulaştıklarını iddia ederken, CHP yönetimi ise yeterli imzaya ulaşılamadığını düşünüyor. İmzaların yeterli olup olmadığı Perşembe günü imzaların parti genel merkezine teslim edilmesiyle ortaya çıkacak. Ancak yeterli imza sayısına ulaşılamadıysa genel merkez olağanüstü kurultay yapılmasına sıcak bakmıyor. 

Perşembe Günü Açıklığa Kavuşacak

Parti tüzüğüne göre imzaların toplanması için verilen 15 günlük sona erdi. Bu sürenin sona ermesi ile belgelerin ulaştırılması, derlenmesi ve sunulması için bir haftalık süre başladı. Ancak değişim taraftarları bir haftalık süreyi beklemeye gerek olmadığını ve 2 Ağustos Perşembe günü imzaları genel merkeze teslim edeceklerini açıkladılar. 

Bir haftalık sürenin kullanılmayacak olması ise genel merkezin delegelere baskı kurmasını önlemek için belirlendi. Pek çok delege kurultay olup olmadığı belli olmadığı için imza belgesini gönderme konusunda çekimser kalıyor. Kurultay için gerekli olan imza sayısı kritik bir eşikte kalırsa süreç mahkemeye de taşınabilir. Bu durumda Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü kurultay kararı alması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)