CHP’de İmza Krizi Bitmek Bilmiyor

CHP’de kurultay için toplanan imza sayısı Genel Merkez tarafından 569 olarak açıklandı ve kurultay olmayacağı bildirildi.

SİYASET 07.08.2018, 22:40
CHP’de İmza Krizi Bitmek Bilmiyor

CHP’de Kurultay Polemiği

Muhalifler topladıkları imzaları teslim ederek 630 imza toplandığını açıklandı. Ancak CHP Genel Merkezi yapılan inceleme sonucunda geçerli imza sayısının 569 olduğunu belirtti. 31 delegenin ise imzasını geri çektiğini açıkladı. Kurultay için gerekli salt çoğunluk ise 622 olmalıydı. Bu sebeple CHP yönetimi kurultay olmayacağını söyleyerek noktayı koydu.

Yaşar Tüzün’den Açıklama

CHP’li Yaşar Tüzün kurultay polemiğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurultay yapılması için tam 630 delegenin notere giderek irade beyan ettiğini hatırlattı. 1030 delegeden 630 tanesinin bu beyannameyi imzalaması, sadece 400 kişinin irade beyan etmemesinin partinin %60’ının değişimden yana olduğunu gösterir dedi. Seçim öncesi MYK değişikliği yapılabiliyorsa kurultay da yapılabilir diye ekledi.

Tüzün resmi müracaatta teslim ettikleri dosyaları ve 630 imzanın kamuoyu ile paylaşılmadan önce kendilerine bilgi verilerek onların nezaretinde açıklanmasını beklediklerini söyledi. çekilen imzaların sayısını görmek istediklerini belirtti.

Halka ve kurultay delegelerine seslenen Tüzün, önümüzdeki MYK toplantısından sonra mutlaka bir açıklama yapılacağını belirtti. 630 delegenin imza vermesi söz konusu iken yapılan 570'i geçemezsiniz, 470'i geçemezsiniz gibi açıklamaları ciddi bulmadıklarını söyledi. kurultayın toplanması için CHP genel başkanının bir açıklama yapmasını beklediklerini söyleyen Tüzün, yol haritasını daha sonra çizeceklerini söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)