CHP, Hukuken Aklanmış KHK’lılar İçin Teklif Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi, OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile mesleğinden çıkarılmış ancak mahkemeler tarafından aklanmış olan KHK’lılar için göreve iade edilmelerini öngören bir teklif sundu.

SİYASET 10.10.2019, 21:08
CHP, Hukuken Aklanmış KHK’lılar İçin Teklif Verdi

Hükümetin Kabul Etmesi Gerekiyor
Meclis’te görüşmeleri devam eden yargı reformu paketi ile ilgili olarak bir hazırlık da CHP tarafından yapıldı. CHP’nin kurmayları ve hukukçuları tarafından kaleme alınan bu teklifte ise pek çok konu yer aldı. İnfaz düzenlemelerinden KHK’lıların durumuna kadar pek çok konu bu pakette irdelendi. 

KHK’lıların arasında mahkemeler tarafından aklanmış olan çok sayıda kişi bulunuyor. öyle ki bazı KHK’lılara soruşturma dahi açılmadı. İşte bu kimselerin 3 yılı bulan bir süredir mağdur edilmeleri karşısında OHAL Komisyonu’nun yavaş kaldığı ve yeteri kadar çözüm geliştiremediği ifade edildi. Zira OHAL Komisyonu’ndan ret alan ancak mahkemeler tarafından aklanmış olan çok sayıda kişi bulunuyor. bu kişilerin pek çoğu yetişmiş, kalifiye personeller olmasına rağmen bu personelleri kullanamıyoruz. Özel sektörde de istihdam alanları kısıtlanan bu kimseler avukatlık, özel güvenlik, şoförlük gibi birtakım meslekleri de icra edemiyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi ise sorunu çözmek adına beraat veya takipsizlik almış veyahut da hakkında hiç soruşturma açılmamış kimselerin görevlerine döndürülmesi için teklif verdi. Bu teklif Meclis’te görüşülerek değerlendirilecek. Eğer diğer partiler de onay verir ve yeteri kadar oy verilirse teklif kabul edilecek ve oylamaya koyulacaktır. 

Ancak hükümet kanadında bu tür bir iradenin varlığından bahsetmek güçtür. Son olarak KHK’lıların yapacakları toplantının iptal edilmesi de bunun bir göstergesidir. Fakat mağdurların varlığından bahseden AK Partili vekiller de bulunuyor. Dolayısıyla bu konuda nasıl bir yol izleneceği şuan merakla bekleniyor. 

Beraat ve takipsizlik almış KHK’lıların sayısının 40 bine civarında olduğu tahmin ediliyor. Eğer düzenleme hayata geçirilirse bu kişilerin iadesinin önü açılabilir. Fakat Cumhurbaşkanı’nın kritik görevlerdeki kişileri tekrar aynı kuruma atamamayı düşündüğü de biliniyor. Dolayısıyla bu konuya bir çözüm geliştirilmesi gündeme getirilebilir. Konu ile ilgili tüm sıcak gelişmeler anında sitemizden sizlerle paylaşılacaktır. Tüm gelişmeler ve açıklamaları sizlerle paylaşacağız.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (29)
A. Ceyhan 2 yıl önce
Hakkımızı TBMM nin teslim etmesini bekliyoruz. CHP yi kutlarım
Denli 2 yıl önce
Bü bir haktır mağdur olanların hakkı hiç bir yargı karsisına çıkmadan ve sen bundan dolayı ihraç oldun demeden binlerce kişi ihraç oldu vebalini kim ödeyecek bunlardan biride benim abim dir. Allahın adaleti yargısı işler inşAllah bir An önce tüm sucsuzlar mesleğine döner çok yiprattiniz bu insanları Mahvettiniz bu vebaldir
Zeynep Altıntaş 2 yıl önce
CHP nin görüşüne aynen katılıyorum açıkta olanlar bile görevine donemediler çok mağdur var suçsuz insanları belirsizliği k mah etti
Ülkücü 2 yıl önce
Hükümet de hakkında dava olmayan KHK lilarin iade edilmesi lazım diyor. Onlar zalim mi ki suçsuz yere haksızlık yaparak insanları mağdur etmezler.
mazlum 2 yıl önce
MHP destek verirse tüm suçsuzlar döner
Davut 2 yıl önce
Çok güldürdün ya... Sen şu at gözlüklerini aldığın yerin adresini versene.
Murat 2 yıl önce
Zalim az kalır
Madur öğretmen 2 yıl önce
Hakımda herhangibir iddiname yargılama yapılmadan takipsizlik veridi.6 ay sonra komisyon red verdi.idari dava açalı 10 ay oldu.dava dosyam 20.idare mahmesinde duruyor benim halim ne olacak. Hergün oluumlu bir haber gelir umudu ile ailecek bekliyoruz.ismimi dahi yazmya cesaretim kalmadı. Olan olaylar karşısında şaşkınlıkta kalıyorum. Umarım bu teklif kabul görür. Teşekkürler
Emir 2 yıl önce
Cemaatçiler yıllarca CHP ye kafir dinsiz bilmem ne dediler ama bugun o namazsız dinsiz dedikleri insanlar onların ellerinden tutuyorlar hakkını savunuyorlar.
Önyargı kadar kötü birşey yoktur
Karral 2 yıl önce
CHP MHP SP nin fetooo naralari arasında KHK
ile ihraç edildik.
Bilal Fakiroğlu 2 yıl önce
İnsanları ağaç kökü yemeye mahkûm edenleri Yüce Allah iki cihanda rezil, perişan ve parça parça eylesin.
Dursun Sakarya 2 yıl önce
3 yıldır hakkımda beraat kararı olmasına rağmen göreve iadem gerçekleşmedi.Acilen göreve iademi bekliyorum.Tüm milletvekillerimizden acilen göreve iadem için çalışma yapmasını bekliyorum.Daha ne bekleniyor.Yeterince mağdur edildik.Acilen ivedilikle göreve iademiz gerçekleştirilmeli.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın