Cezaevindekilerin Eğitim Hakkı Anayasal Bir Haktır

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, cezaevinde olan kişilerin eğitim hakkının anayasal bir hak olduğunu ve bu hakkın bakanlıkça korunacağını ifade etti.

SİYASET 27.08.2019, 21:45
Cezaevindekilerin Eğitim Hakkı Anayasal Bir Haktır

Cezaevindekiler de Eğitim Alabilir
Adalet Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında eğitsel, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenlenmesini içeren iş birliği protokolü imzalandı. Hakimevinde yapılan imza töreninde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıklamalarda bulundu. Ceza ve infaz kurumlarında bulunan tutuklu/hükümlüler ile denetimli serbestlik yükümlüleri için eğitim hakkı devam etmektedir. Anayasal bir hak olan eğitim hakkı herkes için geçerlidir. 

Cezaevinde bulunan kişilere eğitim verilmesinde temel hedef onları topluma kazandırmak ve meslek edindirmektir. İnfaz süresi biten insanların topluma kazandırılmasında cezaevindeyken verilecek olan eğitimler oldukça önemlidir. Meslek edinmeleri, sosyal sorumluluk sahibi olmaları, üretken ve saygın kişiler olmaları için cezaevindeki zamanlar en iyi şekilde değerlendirilmelidir. İşte bu sürenin daha verimli geçirilmesi için iki bakanlık arasında protokol imzalandı. 

Cezaevinde olsa bile anayasal bir hak olan eğitim hakkının korunacağını söyleyen Bakan Gül, cezaevlerindeki kişi sayısını açıkladı. 2019 yılı Ocak ayı itibariyle 37 bin hükümlü ve 18 bin tutuklu bulunuyor. Cezaevindeki yaklaşık 55 bin kişi aynı zamanda bir öğrencidir. 9 bini aşkın kişi okuma yazma kurslarında eğitim alıyor. Şu ana kadar 80 bin kişi iş ve meslek kurslarına katıldı. Bu kurslarda edinilen bilgi sayesinde cezaevinden çıktıktan sonra iş bulmak daha kolay oluyor. Hatta işyeri açarak kendi işini yapma fırsatı buluyorlar. 

Cezaevlerindeki iş ve meslek kursları ile okuma yazma kurslarına ek olarak yeni kurslar da açılıyor. Sosyal, kültürel, spor alanlarında da kurslar açılacaktır. Böylece mahkumlar da kendilerini yeterli hissettikleri alanda eğitimlere katılabilecektir. Cezaevlerindeki zamanın atıl geçmesinden ise verimli geçmesi için bu kurslar önem kazanıyor.

Mahkumları hepsi bu kurslardan yararlanamıyor. Belirli suçlardan mahkum olanlar için bu tür faaliyetler yasak oluyor. Örneğin terör suçlarından mağdur olanların bu tür kurslara katılması yasaktır. Eğitim hakları da belirli çerçeveler dahilinde mahkumlara sağlanmaktadır. Mutlak olmasa da mahkumlar da eğitim hakkından yararlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)