Bürokratlarda CV Telaşı

Başkanlık sistemine geçiş için bürokraside de yeni atamalar gerçekleştirilecek işte bunun için Devlet Personel Başkanlığı bürokratlardan CV’lerini istedi.

SİYASET 01.07.2018, 19:33
Bürokratlarda CV Telaşı

Büyük Değişiklik Yaşanabilir.

24 Haziran seçimleri neticesinde Cumhur İttifakı’nın galip çıkmasıyla birlikte başkanlık sistemine geçiş için çalışmalar hızlandırıldı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce ifade ettiği bürokratik oligarşinin de son bulması bekleniyor.

Bu sebeple Devlet Personel Başkanlığı tarafından atanmış bürokratların CV’lerini göndermeleri istendi. Bu kapsamda müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, genel müdürler gibi bürokratların CV’lerini göndermeleri istendi.

28 Haziran tarihine kadar gönderilmesi istenen bu CV’ler üst düzey yetkililer tarafından incelenecek. Ardından CV’si uygun bulunan bürokratlar ile çalışmaya devam edilecek iken diğerleri pasif görevlere çekilecek. Bunun üzerine büyük bir kan değişimi yaşanması bekleniyor. Yaşanan bu değişimler ile birlikte bürokrasinin daha hızlı ve etkin kararlar alması isteniyor.

Ayrıca değişecek olan bu bürokratlar ile kamu politikalarında da değişimler yaşanabilir. Yetki elde edecek olan yeni isimler yönetim tarzını yansıtma fırsatını elde etmiş olacaklar.

İşte tüm bu düzenlemelerin vatandaşlara daha etkin bir şekilde hizmet sunulması için getirildiği ifade ediliyor. Böylelikle vatandaş odaklı hizmet modeline geçilmiş olacak. Bu anlayışın yerel yöneticilere ve kurumlara ne ölçüde yansıyacağı ise merak ediliyor. Başarılı bir şekilde tatbik edilmesi durumunda büyük ilerleme ve gelişmelerin yaşanması işten bile olmayacaktır.

Tüm bu gelişmeler hükümet kurulması ile belirginleşecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)