Binali Yıldırım’dan AYM Kararı Açıklaması

Tutuklu olarak yargılanan gazeteci Şahin Alpay ve Mehmet Altan hak ihlali yaşadıkları gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmışlardı.

SİYASET 12.01.2018, 21:44
Binali Yıldırım’dan AYM Kararı Açıklaması

Anayasa Mahkemesi yaptığı incelemeler neticesinde hak ihlalinin mevcut olduğunu oy çokluğu ile belirledi. 11’e karşı 6 oyla alınan bu karara karşın siyasetin tepkisi sert oldu. bu kararı ilk derece mahkemesine sunarak tahliye edilmelerini isteyen iki gazeteciye de ilk derece mahkemesinden red cevabı geldi. 

AYM Sınırı Aşmıştır

Konuya ilişkin ilk açıklama eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ açıklamasında AYM’nin bir temyiz mahkemesi olmadığını belirtti ve kendisine verilen yetkiyi aştığını ileri sürdü. 

Doğru Kararı İlk Derece Mahkemesi Verecek

Başbakan Binali Yıldırım da bu karar karşısında sessiz kalmayarak en doğru kararı yerel mahkemenin vereceğini ifade etti. Zira dosyanın ilk derece mahkemesinin tekelinde bulunduğunu ve bu sebeple de dosyanın içeriğini tam olarak bilen bir tek ilk derece mahkemesi olduğunu belirtti.

Feyzioğlu’ndan Açıklama

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yaptığı açıklamada Mehmet Altan’ı zerre kadar sevmediğini ancak yapılan bu işin hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. 

Konuya ilişkin bir açıklama da Abdullah Gül cephesinden geldi. Gül yargılanan gazetecilerin tutuksuz bir şekilde yargılanması tarafında olduğunu ifade etti. Zira böylelikle Türkiye’nin dış dünyaya karşı olan imajının da daha iyi bir şekilde yansıtılabileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)