Belediyelerde Yaşanan İşçi Kıyamları İçin Yeni Önlem Arayışı

Ülkemizde her yerel seçim sonrasında görülen belediyelerden işçi çıkarılması sorunun tamamen çözülmesi amacıyla hükümet tarafından yeni bir çalışma yapılıyor.

SİYASET 02.01.2020, 20:08 05.01.2020, 22:24
Belediyelerde Yaşanan İşçi Kıyamları İçin Yeni Önlem Arayışı


Her yerel seçim sonrasında belediye başkanlığını kazanan kişi ve siyasi partiler geçmiş dönemde işe alınmış işçilerin büyük bir kısmını işten çıkararak yerine kendi parti ve görüşüne yakın kişileri işe almak istiyor. Bu durum her yerel seçim sonrasında on binlerce işçinin emeği hiçe sayılarak işsiz kalmasına neden oluyor. Bu nedenle hem işçileri hem de aileleri hiçbir kusur ya da eksiklikleri yokken sırf bir siyasi düşüncede olmamaları nedeniyle işsiz kalıyor. İşsiz kalan işçilerin çok büyük bir bölümü psikolojik anlamda da büyük bir yıkıntı yaşıyor. Bunun önüne geçmek, belediyelerde kadrolaşmayı engellemek ve hakkaniyet ilkesini ortaya koymak amacıyla Aile ve Çalışma Bakanlığı bünyesinde bir çalışma gerçekleştiriliyor. Bu çalışmanın 2020 yılı ikinci yarısına kadar bitirilerek TBMM’ne sevk edilmesi planlanıyor.

Belediyelerin Alım Yetkisi Sınırlanıyor

Belediyelerin personel alım yetkisi sınırlanırken bu anlamda hem KPSS hem de mülakatın devlet bünyesinde yapılması planlanıyor. Tüm belediyelerin personel ihtiyaçlarını tek bir havuza bildirerek hükümet tarafından resmi ve son derece şeffaf bir şekilde yapılan işçi alım süreci sonunda alımların dağıtılması planlanıyor. Ayrıca işte çıkarılma noktasında keyfi uygulamaların önüne geçiliyor. Herhangi bir yasal sebep yok iken kesinlikle işe alınacak işçilerin iş akitlerinin fes edilemeyeceği bir model ön görülüyor.

Yorumlar (0)