Başbakan Yıldırım Af ve Bedelli Beklentisini Yanıtladı

Başbakan Binali Yıldırım verdiği röportaj ile gündemde af konusunun olmadığını ancak bedelli askerliğin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

SİYASET 05.06.2018, 00:30
Başbakan Yıldırım Af ve Bedelli Beklentisini Yanıtladı

Af Gelecek Mi?

Başbakan Binali Yıldırım Vahdettin Köşkü’nde basın mensuplarına verdiği iftarda soruları yanıtladı. Bahçeli’nin yinelediği af isteğine açıklık getiren Yıldırım, yine gündemde af olmadığını söyledi. Seçim öncesinde böyle bir imkanları da olmadığını, imkan olsa da affın gündemde olmadığını ekledi. Bahçeli’nin kader mahkumu dediği kişilerin de belirsiz olduğunu söyledi. Kişiler üzerinden toplumun geneline af uygulamanın doğru olmadığını belirten Yıldırım, hukuk devleti olduğumuzu hatırlatarak mağdurların varlığına da dikkat çekti. Seçim sonrası af gelir mi sorusuna ise ortak karar ile mağdurların vicdanını sızlatmayacak bir taslağın enine boyuna değerlendirileceğini söyledi.

Bedelli Çıkacak Mı?

Gündemin diğer maddesi ise bedelli askerlik sorusuydu. Yıldırım önce verileri açıkladı. Askerlik çağında 585.210 kişi, yoklama kaçağı 570.472 kişi, bakaya 56.947 kişi, firar 5.772 kişi ve erteleyen 2.930.279 kişi olduğunu söyledi. Erteleyenlerin ise 1.885.438’inin eğitim nedeniyle ertelediğini ve şu anda 360.869 kişinin silâhaltında olduğunu söyledi. 345.933 kişinin ise silâhaltına alınmasını planladığını ifade etti.

Başbakan Yıldırım bedelli askerlik konusunda bu verileri paylaştıktan sonra bedellinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Gündemlerinde bedelli askerliğin olmadığını ve illa çıkacak demediğini söyleyen Yıldırım, çare bulmaları gerektiğini söyledi. Askeriyede ihtiyacın 350 bin olduğunu ama birikmiş 5.5 milyonun varlığını çözmeleri gerektiğini söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)