Bakan Sarıeroğlu 10 Bin TL Kupon Desteği İçin Tarih Verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu genç işsizlere 10 bin liralık kupon desteği ile meslek eğitiminin ne zaman verileceğini açıkladı.

SİYASET 05.05.2018, 00:15
Bakan Sarıeroğlu 10 Bin TL Kupon Desteği İçin Tarih Verdi

Temmuz Ayında Başlayacak

İŞKUR üzerinden gerçekleştirilmesi beklenen kupon sisteminde genç işsizler istedikleri mesleki eğitimi kendi zamanlarına ve isteklerine göre alabilecekler. Bunun karşılığında eğitim masrafları ise devlet tarafından karşılanacak. Böylelikle genç işsizler istedikleri bir alanda eğitim alıp o alanda iş bulma imkanı elde edebilecekler. Ancak bu sistemin ne zaman başlayacağı net olarak ifade edilmemişti.

İlk defa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından temmuz ayı işaret edilmiş oldu. Hayat boyu öğrenme mottosu ile yola çıkan bakanlık bu kapsamda genç işsizleri odak noktasına almış durumdadır.

Kalıplara Sıkışmayacağız

Mesleki eğitimlerle ilgili kalıplara sıkışmayacaklarını ifade eden Bakan Sarıeroğlu bu kapsamda gençlerin kendi isteklerine göre bir seçimde bulunacaklarını ifade etti. Özellikle bilişim alanında var olan büyük bir ihtiyaçtan bahsetmek gerekir. işte bu ihtiyacın giderilmesi için eğitimlerde adaylar istemeleri durumunda bu alanlara yönelebilirler.

Ancak herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Eğitimler gerek kamu gerekse de özel kurumlardan alınabilecektir. Verilecek maksimum eğitim desteği ise 10 bin lira olacak. Eğitimin süresi ve niteliğine göre bu destekler de değişecektir. Eğitimin sonunda ise adaylar iş bulabilmek için İŞKUR’u tercih edebileceklerdir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)