Bakan Kurtulmuş Koalisyon Değil İttifak

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sonrası koalisyon için yeşil ışık yakmıştı. Bakan kurtulmuş ise bu durumu koalisyon değil ittifak olarak nitelendirdi.

SİYASET 23.06.2018, 00:18
Bakan Kurtulmuş Koalisyon Değil İttifak

Koalisyona Açıklama Geldi

Seçime kalan son günlerde farklı öneriler de dillendirilmeye başlandı. AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan katıldığı TV programında meclis çoğunluğun sağlayamamalara hâlinde koalisyon kurabileceklerini söylemişti. Referandum ile kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ise koalisyonlara son vereceği vaat edilmişti. İşte bu çelişki oldukça eleştiriye maruz kalmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan kurtulmuş katıldığı bir radyo programında soruları yanıtladı. Kurtulmuş koalisyon sorusuna da yanıt verdi. Bu durumun koalisyondan ziyade hükümet ekseninde yapılacak bir irtifak olabileceğini söyledi. Kavram değişikliği ile pratikte ittifaklar döneminin sona erdiğini söyledi.

Seçilen cumhurbaşkanının ertesi gün kabinesinin açıklayacağını söyleyen Kurtulmuş, yeni sistemin koalisyonları geride bıraktığını söyledi. AK Partinin tek başına çoğunluğu elde edeceğini de aktardı.

Diğer Açıklamalar

Kurtulmuş gündeme ilişkin pek çok açıklamada bulundu. Kur yüksekliği için hiç bir rasyonel gerekçe olmadığını söyleyen Kurtulmuş, halkın alım gücünün ise arttığını iddia etti. Kur üzerindeki oyunlarla Erdoğan'ın köşeye sıkıştırılmak istendiğini aktardı.

İstihdamın arttırılması için yatırım ortamının oluşturulması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, genç işsizliğinin ise azaldığını söyledi. Türkiye'nin üretim ekonomisine geçmesi ile istihdamın da artacağını söyledi. Ülkede başlatılan üretim seferberliği ile istihdam sorunun çözülebileceğini ifade etti. Yerli otomobil üretiminin başlangıç olduğunu söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)