Bakan Albayrak: Türkiye Ekonomisi Salgından Az Etkilenecek

Bakan Albayrak, salgının Türkiye ekonomisine etkisinin gelişmekte olan ülkelere çok daha az olacağını açıkladı.

SİYASET 21.05.2020, 23:10
Bakan Albayrak: Türkiye Ekonomisi Salgından Az Etkilenecek

Türkiye Salgını Az Hasarla Atlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Toplantısı'na video konferansla katılarak açıklamalarda bulundu. Dünyada salgın nedeniyle küresel ticaret neredeyse durma noktasına gelmiştir. Euro bölgesinde yüzde 7,5 küçülme beklenmektedir. ABD’de ise ilk çeyrekte yüzde 4,8 küçülme yaşanmıştır. İşte buna benzer tablolar gelişmiş ülkelerin çoğunda yaşanmaktadır.

Türkiye ise salgına karşı erken dönemde alınan ekonomik önlemler sayesinde salgından daha az etkilenecektir. Dünyanın yaşadığı kötü sonuçların pek çoğu ülkemizde görülmemiştir. Diğer ülkelerdeki gibi toplu işten çıkarmalar ya da işsizlik sayısında artışlar yaşanmadı. Şu ana kadarki ekonomik durum, gelişmekte olan ülkelerin aldığı hasara ülkemizin çok daha iyi bir noktada olduğunu göstermektedir. 

Ekonomide Normalleşme Başlıyor

Salgının etkilerinin hafiflemesinin ardından normalleşme planları yapılmaya başlandı. Salgın döneminde verilen destekler salgından sonra da devam edecektir. Salgın sonrasında dönemde Türkiye lehine ve ekonomide yeni bir dönem olacak adımlar atılacaktır. Sağlıkta gösterilen başarı, ekonomide de gösterilerek yeni bir dönem başlayacaktır.

Salgın sürecinde ülkemiz dünyaya Güvenilir Türkiye mesajını vermiştir. Ayrıca iç pazarda üretim ve yerlileşmenin tam zamanıdır. Yerli ürünleri tüm dünyaya pazarlayarak dış ticaret hacmi arttırılmalıdır. Ülkeler artık tek bir tedarik merkezine bağlı olmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)