AYM, CHP'nin Seçimlere İlişkin Başvurusunu Karara Bağladı!

24 Haziran için yapılan seçim ittifakı yasalarındaki seçim güvenliğini tehlikeye düşüren maddeleri AYM’ye taşıyan CHP’ye ret geldi.

SİYASET 01.06.2018, 11:11
AYM, CHP'nin Seçimlere İlişkin Başvurusunu Karara Bağladı!

AYM Ret Kararı Verdi

Seçim ittifakı yasalarındaki bazı hükümlerin iptali için AYM’ye CHP tarafından yapılan başvuru görüşüldü. İtirazları değerlendiren AYM 15 ret 2 kabul oyu sonucu ret kararı verdi. CHP tarafından 7102 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Seçmen Kütükleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 8 maddesinin iptal istenmişti. Bu başvuru AYM tarafından görüşülerek reddedilmiş oldu.

İptali İstenen Maddeler

CHP tarafından itiraz edilen maddeler seçim güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesi ile iptali istenen maddelerdi. Bu maddeler içinde sandık kurulu başkanının belirlenme usulü, sandıkların taşınmasına izin verilmesi gibi maddeler de vardı.

Aynı binada oturanların sandık güvenliği için aynı seçim bölgesinde farklı sandık bölgesine verilmesi, vali veya il seçim kurulunun gerekli görmesi halinde seçimden bir ay önce sandıkların taşınmasını istemesi ve sandıkların en yakın seçim bölgesine taşınması, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için oy pusulalarının aynı zarfta bulunması düzenlemelerinin de seçim güvenliğini ve tarafsızlığını tehlikeye düşürdüğü gerekçesi ile iptali istenmişti.

YSK tarafından mühürsüz oyların sayılmasını hukuku zemine bağlayan maddenin de iptali istenmişti. YSK filigranı ya da amblemi, ilçe seçim kurulu mührü olan zarfların üzerinde leke, çizik bulunsa dahi geçerli sayılması hüküm altına alındı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@