AK Partiden Ahmet Şık’a 100 Bin TL’lik Dava

HDP milletvekili Ahmet Şık’ın 23 Temmuz’da yapmak istediği meclis konuşması nedeniyle AK Parti 100 bin liralık dava açtı.

SİYASET 28.07.2018, 22:45
AK Partiden Ahmet Şık’a 100 Bin TL’lik Dava

AK Partiye Hakaret Davası

AK Partinin avukatları Burhanettin Sevencan ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde Ahmet Şık’ın 23 Temmuz günü Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi dolayısıyla meclis kürsüsünde söz almışken, konuşmada AK Parti hakkında hakaret edildiği belirtildi. Parti hakkında iftira niteliğinde açıklamalar yaptığı ve ağır hakaret ve suç isnatlarında bulunduğu belirtildi. AK Partinin kişilik haklarının zedelendiğinden bahisle manevi tazminat davası açıldı.

Avukatlar müvekkil parti hakkında sarf edilen iddiaların gerçek dışı ve hayal ürünü olduğunu aktardı. Bu durumun müvekkilin kişilik haklarını ihlal mahiyetinde olduğu söylendi. Bu gerekçelerle Şık’ın AK Partiye haksız saldırı sebebiyle 100 bin liralık manevi tazminat talep edildi.

“Orantısız ve Eleştiri Sınırlarını Aşan”

Şık’ın söylemleri üzerine mecliste yaşanan gerginlik sonrası oturuma ara verilmiş ve Şık kürsüden indirilmişti. Şık’a iki birleşim meclisten çıkarma cezası verilmişti.

Dava gerekçesinde Şık’ın siyasi eleştiri sınırlarını aştığı, gerekli olmayan düşünce açıklaması ve eleştiri yaptığı belirtildi. Dava dilekçesi Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine sunularak dava açıldı. Şık’ın siyasetçiye yakışmayacak üslubuna karşı caydırıcı olması için 100 bin TL manevi tazminat istendi.

Şık’ın meclis konuşması hakkında hukuki süreç devam ederken taraflardan herhangi bir açıklama gelmedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)