AK Parti MYK’sında 3.600 Ek Gösterge ve EYT Konuları Gündeme Getirildi

23 Haziran İstanbul Seçimleri sonrasında seçimin neden kaybedildiği AK Parti MYK’sı tarafından masaya yatırıldı ve EYT ile 3.600 ek gösterge gündeme geldi.

SİYASET 29.06.2019, 19:51 01.07.2019, 00:08
AK Parti MYK’sında 3.600 Ek Gösterge ve EYT Konuları Gündeme Getirildi

Söz Verdik Yerine Getirmedik
23 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti kendisine bakmaya ve seçimlerin neden kaybedildiğini sorgulamaya başladı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir MYK düzenlendi. Bu MYK’da seçimin neden kaybedildiği masaya yatırıldı. 

MYK’da gündeme getirilen konulardan birisi ise 3.600 ek gösterge oldu. ek gösterge verileceğine ilişkin söz verildiği ancak bu konuda herhangi bir girişim olmadığı aktarıldı. Bu durumun da oy kaybına neden olduğu ifade edildi. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2019 yılı içerisinde bu düzenlemenin çıkarılacağını ifade etmişti ancak halen daha bir gelişme yaşanmadı. 

Bir diğer önemli konu ise EYT olarak gösterildi. EYT hakkında kesin bir tavır takınan AK Partinin bu tutumunun olumsuz tepki gördüğü ifade edildi. Tüm EYT’lilerin bir anda emekli edilmesi yerine kademeli olarak emekliliğin gündeme getirilmesi konuşuldu. En azından 2023’e kadar bu meselenin peyderpey ele alınması gerektiği ifade edildi. 

MYK görüşmesi sonrasında belirlenen bu başlıklar hakkında adım atılıp atılmayacağı bilinmiyor. Ancak çalkantılı bir siyasi dönemden geçtiğimiz şu günlerde atılacak adımlar önem arz ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)