AK Parti Meclis Başkan Adayı Binali Yıldırım Oldu

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesi ile görevi sona erecek olan Binali Yıldırım’ın yeni görevi meclis başkanlığı olabilir.

SİYASET 08.07.2018, 21:30
AK Parti Meclis Başkan Adayı Binali Yıldırım Oldu

Binali Yıldırım Aday Gösterildi

16 Nisan referandumunun yapılması ile cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kabul edilmişti. O günden beri en çok konuşulan konulardan biri de başbakanlık görevi kaldırılacağı için Binali Yıldırım’ın yeni görevinin ne olacağı idi. 24 Haziran erken seçimlerinin yapılması ile yeni sisteme geçiş süreci tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazartesi günü yemin edince başbakanının görevi sona erecek. Son günlerde basın ve kamuoyu tarafından sık sık Binali Yıldırım’a yeni görevi sorulsa da sessizliğini koruyordu. Bu sessizlik dün bozuldu.

Dün AK Parti meclis başkanı adayı olarak Binali Yıldırım’ın gösterildiği açıklandı. AK Parti Grup Başbakanı Bostancı ve grup başkanvekilleri tarafından Başbakan Yıldırım'ın Meclis Başkanı adaylık başvurusu TBMM Başkanlığına sunuldu.

Yıldırım Ne Dedi

TBMM Başkan adaylığı kesinleşen Yıldırım, vatana millete hayırlı olmasını diledi. Kendisinin yeni dönemin ilk TBMM Başkanı adayı olduğunu belirtenlere ise yeni adayların çıkabileceğini söyledi. İlk turda seçimin tamamlanıp tamamlanmayacağı konusunda ise kendisinin bilemeyeceğini, meclisin milletvekillerinin dediğinin olacağını belirtti.

Daha önce yeni görevi için “Allah bir kapıyı kapatır, bir kapıyı açar” yorumunu yapan Yıldırım, bu sözlerine atıfta bulundu. Şimdi kapının açıldığını ve gittiğini ifade etti. Bu sözler Yıldırım’ın meclis başkanı seçileceği yönünde yorumlandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)