AK Parti Bugün Affı Görüşmek İçin Toplanıyor

MHP’nin af önerisi bugün yapılan MYK toplantısında AK Partililer tarafından görüşülecek.

AK Parti Bugün Affı Görüşmek İçin Toplanıyor

Af Önerisi İlk Kez AK Parti Gündeminde

MHP seçime hazırlık sürecinden beri her platformda af isteğini dile getiriyordu. Ancak iktidarda olan AK Parti konunun gündemde olmadığını açıklayarak görüşmüyordu. İki partinin ittifakına zarar gelmemesi için afla ilgili hiçbir açıklama yapılmıyordu. MHP’nin af için kanun teklifi hazırlamasından sonra AK Parti gündemine de geldi. Bugün toplanan MYK’da gündem maddelerinden biri de af olacak.

Af düzenlemesi anayasa gereği 360 oy yani çoğunluğun oyunu gerektiriyor. Mecliste bu konuda uzlaşma sağlanması bekleniyor. AK Parti kurmayları düzenlemenin af olarak nitelendirilmesine karşın farklı yöntemleri olabileceğini dillendiriyor.

Kısmi Af Gelecek

Af olarak nitelendirilen durumun genel af değil kısmi af olması için çalışma yapılacak.

Ceza İnfaz Yasası’nda değişiklik yapılacak ve infaz süreleri değiştirilecek. Denetimli serbestlik süreleri veya hükmün açıklanmasının geriye bırakılması gibi sürelerde değişiklik yapılması bekleniyor. Çalışmanın böyle yapılmasındaki amaç ise Rahşan Ecevit affı gibi genel bir affa müsaade etmemek olacak. AK Parti bu çerçevede yapılacak sınırlı af önerisini değerlendirecek.

Rahşan Affında Neler Olmuştu?

2000 yılında yapılan ve Rahşan Ecevit affı olarak bilinen düzenlemede ciddi bir genişleme yaşanmış ve genel af tanımlamasına sebep olmuştu. Anayasa Mahkemesi çıkarılan af eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile affın kapsamını genişletmişti. Bu durum affın genel affa dönüşmesine sebep olmuş ve toplumda tepki toplamıştı.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 08:29
YORUM EKLE