Afganistan’da patlama en az 40 ölü var

Afganistan Kabil kentinde haber ajansında patlama meydana geldi. Çok sayıda ölü var. Ölü sayısının artmasından korkuluyor.

SİYASET 28.12.2017, 13:35 01.01.2018, 23:07
Afganistan’da patlama en az 40 ölü var

Afganistan’ın Kabil kentindeki Afgan sesi isimli haber ajansına düzenlenen Bombalı saldırıda çok sayıda ölü var. İçişleri Bakanlığı yetkilileri ölü sayısının en az 40 olduğunu belirtti. Çok sayıda yaralı var ölü sayının daha da armasından endişe ettiklerini belirtti.

Tanıkların ifadelerine göre intihar saldırısı sonucu meydana gelen patlamanın ardından başka bir teröristin binaya girerek içerdeki insanların üzerine ateş açtığını ifade etti.

Patlamanın meydana geldiği binada Şii guruplara ait kurumlar var. Şiiler Afgan nüfusunun yüzde dokuzunu oluşturuyor. Son bir yılda Şiileri hedef alan birçok saldırı meydana geldi.

2016’nın temmuz ayında Şii yürüyüşü sırasında İşid teröristlerinin düzenlediği saldırı sonucu 60 kişi yaşamını yitirmişti. Yine Kasım 2016’da Şii’lerin kullandığı bir camiye saldırı düzenlenmiş 30 kişi hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz ağustos ayında yine bir Şii camisinde bomba patlamış 30 can kaybı meydana gelmişti.

Afganistan terörden bir türlü yakasını kurtaramıyor. Afganistan’da bu yıl özellikle medya kuruluşlarını hedef alındığı çok sayıda terör saldırısı düzenlendi. Bu yıl içinde düzenlenen terör saldırıları sonucu en az 1000 kişi yaşamını yitirdi. Bu saldırıları Taliban ve İşid terör örgütleri tarafından düzenledi. Bu yıl Mayıs ayında diplomatik temsilciliklerin olduğu bölgde meydana gelen patlamada 150 den fazla insan ölmüştü.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@