Af Yasası Ekim Ayında Yasalaşabilir

Milyonlarca kişinin merakla beklediği af yasası ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Edinilen bilgilere göre Ekim ayı gibi af yasasının çıkması bekleniyor.

SİYASET 02.06.2019, 20:53
Af Yasası Ekim Ayında Yasalaşabilir

Yarısını Yatan Çıkacak
Çıkarılması planlanan af yasasının aftan ziyade infaz yasası olacağı sıklıkla gündeme getiriliyor. Buna göre kamuoyunun vicdanını yaralamayacak olan suçlarda cezasının yarısını yatanlar tahliye olabilecek. Ancak terör, tecavüz, kadın cinayeti gibi suçlardan mahkûm olanlar bu düzenlemeden faydalanamayacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadir gecesi kapsamında katıldığı bir programda da af taleplerine karşılık olarak açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram sonrasında bu teklifin gündeme getirileceğini ve

TBMM’de görüşüleceğini kaydetti. İnfaz yasası ile suçluların affedileceğinin doğru olmadığını ifade eden Erdoğan, bunun sadece bir infaz yasası olacağını yineledi. 
İnfaz yasası ile birlikte birtakım suçlardan mahkum olanlar tahliye olacak olsa da kadın cinayeti, tecavüz gibi suçlardan ötürü yargılananlar da yüksek cezalar ile çarptırılacak. Bundan sonra suç işleyenler ne de olsa hapis yatmam edasına bürünmeyecektir. Zira bir gün dahi olsa bundan sonra hapis cezaları infaz edilecek. 

AKP’li hukukçular tarafından hazırlanan infaz yasasının ekim ayı sonrasında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yasanın çıkması ile birlikte yaklaşık olarak 100 bin mahkumun ilk etapta tahliye olması bekleniyor. Geri kalanlardan da bazı mahkumların peyderpey tahliye olmaları bekleniyor. Yasa ile ilgili gelişmeler yaşandıkça sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@