Aday Gösterilmeyen Beş Bakanla İlgili Erdoğan Açıklama Yaptı

24 Haziran milletvekili seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmeyen 5 bakan için Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı TV programında açıklama yaptı.

SİYASET 05.06.2018, 23:09
Aday Gösterilmeyen Beş Bakanla İlgili Erdoğan Açıklama Yaptı

Neden Aday Gösterilmediler?

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve AB Bakanı Ömer Çelik milletvekili aday listeleri arasında yer bulamamıştı. Erdoğan katıldığı canlı yayında bu konu için arkadaşların kendi kişisel tercihleri ifadesini kullandı. Onlara aday olmayın denilmediğini ve danışıklı dövüş olmadığını söyleyen Erdoğan o kişilerin kendi düşüncesi olduğunu ifade etti.

Kim Neden Aday Olmak İstemedi?

Medyada yer aldığına göre Erdoğan mevcut bakanlar dahil herkesin milletvekili adaylık başvurusu yapmasını istedi. Bu kişilerden aday olmak istemeyenler Erdoğan ya da Binali Yıldırım ile görüşerek düşüncesini paylaştı. Zeybekci’nin aday olmak istemediğini bizzat Erdoğan’la paylaşıldığı öğrenildi. Parti içinde başka bir pozisyon talep etmediği de öğrenilen Zeybekci’nin Denizli belediye başkanı adayı olacağı konuşuluyor.

Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün ise Yıldırım ile görüşerek milletvekili olmak yerine yürütmede etkin rol almak istediği öne sürüldü. Mehmet Şimşek ile Naci Ağbal hakkında ise Erdoğan’ın yapacağı değerlendirme sonrasında ekonomik tabloya göre görevlendirme yapılacağı belirtildi. Erdoğan tarafından Ömer Çelik’in daha yakın bir görevde bulunması istendiği için aday olmadığı belirtildi. Yeni yapılanmada AB ilişkilerinden sorumlu olması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)