Abdullah Gül: Türkiye Geriye Gidiyor, Kaygılıyım

Türkiye ekonomisinin geriye gittiğini söyleyen Gül, Türkiye’nin geriye doğru gidişatından kaygılı olduğunu açıkladı. Kulislerde Cumhurbaşkanı Erdoğanı bu sözler ile eleştirdiğini yorumları yapılmaktadır. İşte detaylar...

SİYASET 30.06.2020, 01:56
Abdullah Gül: Türkiye Geriye Gidiyor, Kaygılıyım

Ekonomi Geriye Gidiyor Açıklaması

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin şu anki durumunu değerlendirerek siyasete dair açıklamalarda bulundu. İktidar partisinin uygulamalarını ve ekonomideki durumu eleştirdi. Türkiye’nin uzun vadeli, analiz ve uzmanlığa dayalı bir stratejiye ihtiyacı olduğunu belirterek bunun eksikliğinin hissedildiğini söyledi. Ekonomik verilerde yaşanan ciddi bozulmaların geriye gidişin işaretidir dedi. Kendisinin bu durumdan kaygı duyduğunu açıkladı. Kulislerde Cumhurbaşkanı Erdoğanı üstü kapalı olarak eleştirdiği yorumları yapılıyor.

“Parlamenter Sistemden Yanayım”

AKP hükümetinin icraatlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşı eleştiriler de dile getirildi. Abdullah Gül kuvvetler ayrılığının önemine dikkat çekti. Böylece her türlü vesayetten uzak ve güçlü bir parlamenter sistem olması gerektiğini savundu. Bu sistemin Türkiye için daha doğru ve işler olduğunu belirtti. Hayali kurulan ideal demokratik hukuk devleti ancak bu sistemle hayata geçebilecektir dedi. Bu sistem aynı zamanda sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın zeminini oluşturduğunu söyledi.

Yeniden Siyaset Perdesinde

Abdullah Gül cumhurbaşkanlığının sona ermesinden sonra perde arkasına çekilmişti. Bir süredir siyaset arenasında görünmüyordu. Ancak son dönemlerde yine açıklamaları ile gündem olmaya başladı. Bu durum yeni parti kuracağı yönündeki iddiaları ortaya çıkardı. Ancak yeni parti kurulmadığı gibi Ali Babacan tarafından kurulan Deva Partisinin kurucu üyeleri arasında da yer almadı. Siyasi hayatına nasıl devam edeceği halen merak konusu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)