ABD’den Türkiye’ye Yaptırım Kararı Çıktı

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders Türkiye’nin İçişleri ve Adalet Bakanlarına yaptırım kararı aldıklarını açıkladı.

SİYASET 02.08.2018, 23:01
ABD’den Türkiye’ye Yaptırım Kararı Çıktı

İçişleri ve Adalet Bakanına Yaptırım Uygulanacak

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders’in açıklamalarına göre yaptırım kararı ilk olarak Şubat ayındaki kongrede alınmıştı.  Bu karara göre Rahip Brunson’un tutuklanmasında rol oynayan Türk yetkililere vize yaptırımı uygulanması konusunda anlaşılmıştı. Ancak Beyaz Saray yetkiyi kullanmamıştı. Brunson olayında yaşanan son gelişmelerin ardından yaptırım kararı için düğmeye basıldı. Bu yetkililerin kim olduğu belirlenerek Türkiye İçişleri ve Adalet Bakanı’na yaptırım uygulanacağı açıklandı. ABD iki Türk bakanla tüm ilişkileri askıya alacak. Açıklamada Başkan Trump’ın Rahip Brunson sürecini yakından takip ettiği de belirtildi.

Hangi Yaptırımlar Uygulanacak?

ABD’nin yaptırım kararı ile iki Türk bakan başta ABD olmak üzere bazı ülkelere giriş çıkış yapamayacak. ABD içindeki malvarlıklarına ise el koyulabilecek.

ABD Hazine Bakanlığı da yaptırım kararına ilişkin açıklama yaptı. İki Türk bakanı Rahip Andrew Brunson’ın tutuklanmasında sorumlu olan ve Türkiye’nin ciddi insan hakları ihlallerini uygulamaktan sorumlu hükümet kurumlarının liderleri olarak tanıttı.

Açıklamada yaptırım kaynağı olarak “Ciddi insan hakları ihlali durumuna karışan kişilerin mal varlıklarının dondurulması” yasası gösterildi. Papaz Brunson’ın tutuklanmasının adaletsiz ve kabul edilemez olduğu belirtildi. Brunson hakkında yeterli delil olmadığı halde politik ve askeri casuslukla suçlandığı iddia edildi. İki bakanın Özel Belirlenmiş Uyruklu ve Engellenmiş Kişiler (SDN) listesine alındığı belirtildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)