ABD ile Rahip Polemiği Sürüyor

Rahip Brunson’un serbest bırakılması konusunda ABD ile yaşanan polemiğe AK Partililer ve muhalefetten tepki yükseldi.

SİYASET 27.07.2018, 22:45
ABD ile Rahip Polemiği Sürüyor

ABD’den Tehdit

Türkiye’de FETÖ ve PKK sebebiyle 20 aydır tutuklu olan Rahip Brunson’un ev hapsine alınması ile ABD ve Türkiye arasında polemik başladı. Polemiği ateşleyen fitil ABD Başkanı Donald Trump’ın rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulanacağını söylemesi oldu.

Trump’un yardımcısı Mike Pence de twitter hesabından rahip Brunson’un serbest bırakılmaması halinde yaptırım uygulatacaklarını ifade eden bir paylaşım yaptı.

Siyasilerden Tepki

ABD ile yaşanan gerilim için Meclis Başkanı Binali Yıldırım bizde tehdit sökmez sözlerini sarf etti. ABD’nin hukuk kararına saygı göstermesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, ABD gibi Türkiye’nin de bir hukuk devleti olduğunu hatırlattı. ABD’den ucuz tehdit dilini bırakmasını istedi.

Muhalefetten de ABD’ye tepki gecikmedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu twitter hesabından paylaşım yaptı. ABD’nin ülkemizde yönelik tehdit içeren mesajlarının müttefiklik hukukuna aykırı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Trump ve ekibinin bu cesareti ülkemizdeki tek adam rejiminden ve yargının siyasallaşmasından aldığını söyledi.

Anlaşma İddiaları

Rahip Brunson’un tahliye edilerek ev hapsine alınması kararının ardında İsrail’de tutulu bulunan Ebru Özkan'ın serbest bırakılması olduğu iddialarına yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ABD, İsrail ve Türkiye arasında böyle bir anlaşma olduğu iddiaları için asılsız ve gerçek dışıdır dedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)