10 KHK'lı Vekilden Diğer Vekillere Mektup

KHK ile görevlerinden çıkarılan 120 bin kişinin durumunun ele alınması için 10 KHK'lı vekil diğer vekillere mektup yazdı.

10 KHK'lı Vekilden Diğer Vekillere Mektup

Yargıda Aklananlar Görevine Dönsün
OHAL döneminde KHK ile görevlerinden ihraç edilen ancak sonrasında milletvekili seçilen 10 milletvekili diğer vekillere mektup yazdı. Mektubun ana konusu ise OHAL KHK'ları ile haklarında aleyhe düzenleme yapan kişilerin haklarının iade edilmesi oldu. 

Mektupta yer alan konuların başında kamudan ihraç edilen ancak yargı tarafından masum bulunan kişiler yer aldı. Yargı tarafından bu kişiler hakkında takipsizlik ya da beraat kararları verilmiş olmasına rağmen OHAL Komisyonu'ndan ret alanlar bulunmaktadır. İşte bu kişilerin de görevlerine iade edilmesi için vekillere işbirliği teklif edildi.

KHK'lar ile pasaport hakları ellerinden alınanlar da mektup içerisinde yer aldı. Birçok kişinin pasaportu iptal edilerek yurtdışına çıkışları yasaklanmıştı.

Özel Sektörde Çalışma İzni
Kamudan ihraç edilen kişiler kamu haklarından mahrum bırakılmaktadırlar. Ancak özel sektörde dahi bu kişilerin çalışması engellenmektedir. Örneğin hukuk mezunları avukatlık yapamazken öğretmenler de özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yapamamaktadır.

Kamudan ihraç edilenler arasında sadece doktorlar kendi mesleklerini yapabiliyor olsalar da onlara da pek çok sağlık kurumunda olumsuz yanıt verilmektedir. Bunlara ek olarak tutuklu yargılanan KHK'lıların da emekli edilmedikleri yönünde iddiaların bulunduğu mektupta yer aldı. 10 vekil tüm bu hususlar hakkında diğer vekillerden yardım istediler.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE