Zika Virüsü Nedir Riskleri Nelerdir

Son dönemde Türkiye’de de görülen zika virüsü panik yaratıyor. Özellikle bebeklerde küçük kafa sendromuna sebep olması aileleri korkutuyor. Peki zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir?

SAĞLIK 13.01.2018, 17:57
Zika Virüsü Nedir Riskleri Nelerdir

Nasıl Bulaşır?

Afrika kökenli bir virüs olan Zika, sivrisinekler yoluyla bulaşıyor. Şu anda tüm dünya alarma geçti. Türkiye’de de bu virüs 4 kişide görüldü. 

En büyük risk ise gebelikte bu hastalığa yakalanan kişilerin bebeklerinde küçük kafa sendromu olması. Aynı zamanda bu bebeklerin yaşam süresi de daha kısa oluyor. Beyin fonksiyonlarında bozukluk ve yetersiz gelişim yaşanabiliyor. 

Zika Virüsünün Belirtileri 

Zika virüsü kapan kişilerde baş ağrısı, görme bozukluğu, ateş, kusma, kas ev eklem ağrısı ile deri döküntüsü gibi belirtiler görülebiliyor. Virüs bulaşınca 1 hafta içinde bu belirtiler yaşanıyor. Bu belirtilerin olağan olması nedeniyle sadece belirtilerle teşhis konulamıyor. Laboratuvar ortamında tanı konulması gerekiyor. Bu yüzden idrar ve kan testleri yapılıyor. 

Zika Tedavisi

Zika virüsüne karşı henüz geliştirilmiş bir tedavi mevcut değil. Brezilya 5 yıl içinde, Amerika ise aşıyı 10 yıl içinde aşı geliştirebileceğini düşünüyor. Yani kesin tedavi maalesef mümkün değil. 

Sağlık bakanlığı antibiyotiklerin virüslere etkisi olmadığını ve bu yüzden kullanılmaması gerektiğini ifade ediyorlar. 

Bu yüzden hastalıkla mücadele için yayılmasını önlemek büyük önem arz ediyor. hastalık yayan sivrisineklerin ilaçlanması gerektiğini, kişilerin ise sinek savarlarla kendilerini koruması öneriliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@