Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Zeytin ve Zeytin İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, zeytinyağı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

SAĞLIK 04.01.2018, 10:15
Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Piyasada duyulan taş baskı ya da zeytin sütü gibi ürünlerin yönetmeliklerde yer almayan, pazarlama stratejisi ile ortaya çıkan ürünler odluğunu ifade etti. 

Nelere Dikkat Etmeli?

Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında üretim izni ve markanın geldiğini söyleyen Kıvrak, artık geleneksel yağları yerini fabrikasyon ürünlerin aldığını söylüyor. Kontinü sistem sayesinde daha fazla yağ üretilmesinin mümkün olması sebebiyle tercih ediliyor. Zeytin sütü, taş baskı, burun yağı, çiğ yağ gibi isimlerin ise zeytinyağı çeşidi değil, pazarlama tekniği ile üretilen çeşitler olduğunu ifade etti. Aslında zeytin sütü diye satılan yağların geleneksel yolla elde edilen yağlar olduğunu söyledi. 

Sağlık ve hijyen yönünden bakıldığında uygun koşullarda yapılan fabrikasyon yağların daha iyi olduğunu ifade etti. Çünkü bunların kontrolü, denetimi mümkündür. Bu yüzden yollardan ya da semt pazarlarından alınan yağlar yerine fabrikasyon olanları tercih etmek daha doğru. 

Yeni sistemle makinelerle, el değmeden üretilen yağlar çok daha hijyenik bir hal alıyor. Bu yüzden markalı, üretim izni olan zeytinyağları tercih etmek daha sağlıklı. Açıkta satılan yağların daha doğal olacağına ilişkin anlayışın da yanlış olduğunu ifade etmek gerekiyor. İzinleri, kontrolü, denetimi tam olan yağları tercih etmek gerek.

Yorumlar (0)