Yurtdışından Gelen Personellerden Sağlık Raporu İstenecek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yurtdışından gelen personellerinden sağlık raporu almalarını istedi.

SAĞLIK 15.03.2020, 00:02
Yurtdışından Gelen Personellerden Sağlık Raporu İstenecek

14 Gün Kuralına Uyulacak

Yurtdışına çıkan ve yeniden ülkemize dönüş yapan kamu personellerinin sağlık kontrolünden geçirilmesi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldı. Buna göre yurtdışından gelen personeller hastanelerden sağlık raporu alacak. Eğer teşhis konması gibi bir durum söz konusu olursa 14 günlük rapor verilecektir. Rapor süresi boyunca hastalar evlerinde dinlenecektir. Süre sonunda ise görevlerine yeniden başlayabileceklerdir.

Bu süre boyunca SGK tarafından ödemeleri gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla maddi açıdan herhangi bir kayıp yaşamaları söz konusu olmayacaktır. 

Bakanlık bünyesi altında yapılacak olan toplu etkinlikler, eğitimler ve hizmet içi programlar da bu kapsamda iptal edildi. Böylelikle virüsün yayılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

İşçi Alımları da Elektronik Ortamda Yapılacak

İŞKUR aracılığıyla yapılacak olan personel alımlarında da elektronik olarak başvuru yapılmasına karar verildi. Böylelikle olabildiğince insanların birbirleriyle temasının azaltılması yoluna gidilmektedir. Alınan bu kapsamlı tedbirler sayesinde virüsün çok sınırlı seviyede tutulması sağlanacaktır.

Bakanlık da virüse karşı en dikkat edilmesi gereken hususun el yıkamak olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda ellerin yıkanması en çok tavsiye edilen hususlar arasında yer alıyor. Sadece ellerin değil en çok temas edilen telefon, bilgisayar, masa gibi malzemelerin de yıkanması gerekmektedir. Mümkünse dezenfektanlar kullanarak temizlik yapılması son derece önemlidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)