Yüksek Tansiyon Standartları Değişti!

Hangi tansiyonun normal, hangisinin yüksek olduğuna ilişkin tansiyon değerleri değişti. Artık yüksek tansiyon hastası daha fazla.

SAĞLIK 10.01.2018, 22:26
Yüksek Tansiyon Standartları Değişti!

Tansiyonu 12-13 çıkan insanlar daha önce normal tansiyona sahipken, artık risk grubunda yer alıyor. Bu değişiklikle hipertansiyonu olan kişiler, yüzde 30’dan yüzde 46'ya çıkmış oldu. 

Yüksek Tansiyona Dikkat

Yüksek tansiyon kalp krizi, beyin krizi, kalp yetersizliği, kalp ritim bozuklukları gibi pek çok hayati soruna yol açıyor. Hatta ilerleyen aşamada felç ihtimali de oldukça yüksek. Bu yüzden yüksek tansiyon halinde önlem almak hayati önem taşıyor.

Amerikan Kardiyoloji Derneği tarafından yeni bir hipertansiyon kılavuzu yayınlandı. Bu kılavuzda hipertansiyon limitleri daha aşağı çekildi. Daha önce 14-9 olarak bilinen sınırın üstü hipertansiyondu. 12-8 ise normal tansiyon olarak adlandırılıyordu. Artık hipertansiyon sınırı alta çekildi. Artık 12-8 hipertansiyon iken, 13-8 evre 1 hipertansiyon ve 14-9 üstü ise evre 2 hipertansiyon olarak adlandırılıyor. 

Bu yeni değerler ile daha önce yüksek tansiyon hastası olarak kabul edilen kişiler yüzde 30 seviyesinde iken, şimdi bu oran yüzde 46’ya çıktı. 

Yeni Rakamlar Erken Teşhis İçin Daha Avantajlı Olacak

Değerlerde yaşana  bu değişim ile daha önce normal tansiyonlu olarak görülen kişiler, artık risk grubu olarak takibe alınacak. Böylece hastalığın erken teşhisi ve tedavisi mümkün olabilecek. Böylece daha fazla hastaya erken teşhis konulabilecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@