Yoğun Bakım Hastalarında Sepsis Yüzünden Ölüm Oranları Artıyor

Dünyada her 3 saniyede bir kişi sepsis yüzünden hayatını kaybederken, sepsis sıklığı son 20 yılda %140 oranında arttı.

SAĞLIK 13.09.2018, 20:01
Yoğun Bakım Hastalarında Sepsis Yüzünden Ölüm Oranları Artıyor

Hastane Yatan Hastalarda Sıklıkla Görülüyor

Hastanelerde yoğun bakım servisinde yatan hastalar büyük oranda sepsis yüzünden hayatını kaybediyor. Sepsis halinde vücut, enfeksiyona karşı kontrolsüz ve abartılı bir tepki veriyor. Bu ise kişinin kendi doku ve organlarına zarar vererek bağışıklık sisteminin çökmesine sebep oluyor. Erken tanı konulamazsa ölümle sonuçlanıyor.

Dünyada her 3 saniyede bir kişi sepsis yüzünden hayatını kaybediyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla görülüyor. Her yıl 30 milyondan fazla kişi sepsise yakalanıyor ve 8 milyon kişi hayatını kaybediyor. Yaş, cinsiyet ya da sosyo ekonomik durum bu hastalığı etkilemiyor.

13 Eylül Dünya Sepsis Günü

Bugün dünya sepsis günü olması dolayısıyla Türk Yoğun Bakım Derneği artan sepsis oranlarına dikkat çekiyor. Bu kapsamda diğer tıp ve sağlık derneklerinin katılımıyla ortak bir deklarasyon imzalandı. İstanbul’da sağlık dünyasından pek çok kişinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda sepsis tanıtıldı ve tedavisi anlatıldı. Kamuoyunun bilinçlenmesi amaçlandı.

Pek çok enfeksiyon hastalığında hijyenin önemi vurgulandı. Enfeksiyondan korunmak için en kısa ve maliyetsiz yolun el yıkama olduğu aktarıldı. Çocuklara küçük yaştan itibaren el yıkama alışkanlığı kazandırılması istendi. Ayrıca yanlış antibiyotik kullanımının sepsis tedavisine engel olduğu hatırlatıldı. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Saime Laçin 1 yıl önce
Buraya nasıl müracat edicem

Gelişmelerden Haberdar Olun

@