Yılbaşı Ertesi Detoks Yapın

Ülkemizde birçok bayram ve tatil etkinliğinde olduğu gibi, yılbaşında da yiyeceklere gömülüyoruz. Uzmanlar yılbaşı ertesi detoks yapılmasının sağlığı olumlu yönde etkileyeceğini ifade etti.

SAĞLIK 30.12.2017, 18:35
Yılbaşı Ertesi Detoks Yapın

Kuş sütünün eksik olmadığı sofralarda, her yemekten tabaklarca yemek, gün boyu abur cubur, içecek, çerez tüketmek yılbaşı sofralarının ertesi gününü mide ağrılarıyla geçirmeye neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek ise aslında çok basit. Yılbaşı ertesi detoks yapmak, yani sıvıyla beslenmek, midedeki birikmiş toksinlerden kurtulmayı sağlıyor. 

Abartmamak Gerekiyor

Yılbaşı sofralarında ağır karbonhidratlar ve abur cuburun ertesi gün rahatsız edici etkiler göstermesine neden olduğunu belirten uzmanlar, yeşil sebze sularıyla ertesi gün vücudun toksinlerden arındırılmasının çok işe yaradığını söyledi. 

Bu sürecin iyi bir şekilde geçirilmesi için en önemli konu ise abur cubur yemek yerine çerez türü atıştırmalıkların tercih edilmesi. Cipsler ve benzeri katkı maddeli ürünler sürekli acıkmanıza neden olduğu için sağlıksız sofraların kurulması birçok kişinin sağlığını olumsuz etkiliyor. 

Yılbaşı Sofraları Dengeli Olmalı

Yılbaşı menüsünde protein ağırlıklı bir liste hazırlanması gerekiyor. Bunun için et, 2 kaşık karbonhidrat, bol yeşillik ve salata türü yiyecekler tercih edilmeli. Özellikle yılbaşı gecelerinde alkol tüketimi tercih ediliyorsa, aşırıya kaçılmaması ve aç karnına içilmemesi gerekiyor. Yılbaşı ertesindeki sabah kahvaltısında taze sıkılmış sebze suları ve portakal suyu tüketmeniz gün boyu daha sağlıklı ve zinde olmanızı sağlayacaktır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@