Yerli Otomobil Kovid 19’dan Etkilenmeyecek

Bakan Varank, her şeyi öteleyen korona virüs salgınının yerli otomobil fabrikası için temel atma törenini ertelemeyeceğini açıkladı.

SAĞLIK 25.04.2020, 13:20
Yerli Otomobil Kovid 19’dan Etkilenmeyecek

Çalışmalar Planlandığı Gibi Devam Edecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Otomotiv Sanayicileri Derneğinin yönetim kurulu toplantısına video konferans yöntemi ile katıldı. Şu an ülkemizde devam eden salgın yerli üretim sürecini etkilemeyecektir. 27 Aralık’ta yerli araçların tanıtımı yapılmıştı. O tarihten beri çalışmalar planlandığı şekilde ilerliyor. Gemlik’te kurulacak olan fabrika için çalışmalar devam ederken dünya üzerinden potansiyel alıcılarla da müzakereler yapılıyor. 

Yerli otomobil fabrikasının temel atma töreni ertelenmeyecektir. Korona virüs önlemleri alınarak çalışmalar başlayacaktır. Normalleşme süreci de değerlendirilecektir. En fazla birkaç haftalık değişiklik ile programın yürütülmesine devam edilecektir. 

Şu anda Gemlik’te kurulacak olan fabrikanın ÇED raporu bekleniyor. Raporda küçük nüanslar olduğu ve kısa sürede tamamlanması bekleniyor. 10 gün içinde zemin etüdü yapılacaktır. Bu aşamalar olması gerektiği gibi ilerlerse planlanan tarihte temel atma töreni yapılacaktır. 

Dünya Devleri Üretime Ara Verdi

Türkiye yerli otomobilin üretilmesi için çalışmalara hız kesmeden devam etmektedir. Ancak kovid 19 salgınından ötürü dünyadaki otomotiv devleri üretime ara vermiştir. Türkiye’deki fabrikaların da üretime ara vermesiyle otomotiv üretimi ve ihracatı da düştü. Ancak ülkemizde tamamen ara verilmemesi, belirlenen sektörlerin üretime devam etmesi, ihracatların devam etmesi ile diğer ülkelerden çok daha iyi durumdayız.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)