Yaz Sıcaklarında Migreni İzin Tutmaması İçin Bunları Yapın

Yaz sıcaklarının gelmesi ile birlikte migren ağrılarının tutma ihtimali de artıyor. Migreni azaltmak için bu önerilere kulak vermelisiniz.

SAĞLIK 23.06.2018, 07:26
Yaz Sıcaklarında Migreni İzin Tutmaması İçin Bunları Yapın

Migren Ataklarından Korunun

Yanlış beslenme, stres, uykusuzluk gibi sebeplerle artan migren ağrılarının diğer bir sebebi ise sıcak havalar ve nemdir. Sıcaklığın her beş derece artışı migrene yakalanma ihtimalini de yüzde 7,5 arttırıyor. Hava koşullarına uygun giyinmemiş olmak da ağrıların artmasına sebep oluyor.

Yaz aylarında dışarı çıkarken mutlaka sıcaklığın kaç derece olduğuna ve nem oranına bakmalısınız. Günün en serin saatinde dışarı çıkmak en avantajlı olandır. Hangi saatte çıkarsanız çıkın mutlaka hava koşullarına uygun pamuklu ve sıcaklatmayan kıyafetler seçmelisiniz. Sıcak havadan bunalmak baş ağrınızı tetikleyecektir. Özellikle basık havalarda dışarıda olmak ağrılarınızı tetikleyecektir.

Güneş ışınları deniz, havuz gibi sulardan yansıma yapacaktır. Bu esnada parlayan su migreni tetikler. Güneş gözlüğü kullanımı sizi bu ışınlardan korur. Migrenden korunmak için konturlu FL-41 renkli migren gözlükleri idealdir.

Yaz sıcaklarında vücudun su kaybı oldukça fazladır. Bol su tüketimi su ihtiyacının yarısını karşılar. Diğer yarısı içinse bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz. Susuz kalan vücut baş ağrısına daha kolay yakalanır. Kafein ve alkol tüketimin de yazın azaltmak gerekir.

Ani ısı değişimlerinden kaçınmak ve mümkün olduğunca serin ortamlarda bulunmak gerekir. Açık hava sporları yerine kapalı alanlarda aktivite yapmak tercih edilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)