Yaz Geldi, Klima Hastalığına Dikkat!

Klima yoluyla bulaşan lejyoner hastalığı zatürre kadar ciddi bir hastalık. Klima bakımı yaptırarak bu hastalıktan korunabilirsiniz.

SAĞLIK 07.06.2018, 00:15
Yaz Geldi, Klima Hastalığına Dikkat!

Klima Hastalığı Nedir?

Halk arasında klima hastalığı olarak bilinen lejyoner klimalardan bulaşıyor. Yaz aylarının gelmesiyle daha serin ve konforlu bir ortam için klimalar aralıksız çalışıyor. Ancak klimaların hava yoluyla hastalık bulaştırdığı da bir gerçek. Eğer klimanın bakım ve hijyeni sağlanmazsa lejyoner hastalığına yol açabiliyor.

Klimanın ürettiği lejyonella adlı bakteri nemli ortamlarda ürüyor.göl, nehir, sauna, hamam, jakuzi, havuz, duş başlığı gibi sulu ve nemli ortamlarda çok görülen bakteri ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açıyor. Üst solunum yolu olarak başlayan hastalık tedavi edilmezse akciğere yerleşiyor ve zatürreeye sebep oluyor.

Hastalık Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın ilk belirtileri halsizlik, ateşlenme, eklem ağrıları, kuru öksürük, balgam, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, nefes darlığı gibi semptomlardır. Bu belirtiler klasik bir nezle ya da grip ile benzerlik gösterir. Ancak kısa sürede yayılan hastalık akciğere yerleşerek iltihaplanmalara sebep olabilir.

Sürekli olarak klima bulunan ortamlarda çalışanlar, yaz tatili için deniz ya da havuza giren kişiler rahatsızlanırsa bu hastalığı mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Özellikle 50 yaş üstü kişilerin bağışıklığı daha güçsüz olduğundan risk grubudur. Yine bebek ve çocuklar ile koah hastaları, kanser hastaları, organ nakli olanlar, kortizon tedavisi görenler gibi kişiler ekstra dikkatli olmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)