Yaşlanmanın Etkileri Tersine Çevrilebilecek

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi yaşlanma etkilerini tersine çevirebilecek ilaç geliştirmeye çok yaklaştıklarını açıkladı.

SAĞLIK 01.08.2018, 18:35
Yaşlanmanın Etkileri Tersine Çevrilebilecek

Saç Beyazlaması Ya Da Dökülmesi Tarihe Karışabilir

Saç dökülmesi ya da beyazlamasının yanı sıra yaşlılığa bağlı görülen cilt sorunlarını terinse çevirebilecek olan ilaç yakında hayatımıza girebilir. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bilim insanları fareler üzerinde yaptıkları deneyler ile yaşlanma belirtilerini tersine çevirecek ilaç üstünde çalışıyorlar. Geliştirilen ilaç sedef hastaları için de umut olacak.

Journal of Scientific Reports dergisinde yayınlanan deneysel araştırma herkese umut oldu. yağ ve kolestrol kaynaklı beslenmeden oluşan hasarı azaltmak için çalışmalar yapıldı. Fareler batı diyetiyle beslendi ve tüyleri siyahtan beyaza döndü. Ayrıca ciltte iltihaplanmalar da görüldü. Daha sonra farelere deneysel bileşik verildi ve farelerde derinin ve saçların eski haline döndüğü gözlemlendi.

Sedef Hastalığına Çözüm

Üzerinde çalışılan bu ilacın deriyi onarma etkisi sedef hastalığı için tedavi olabilir. Sadece yaşlanmadan kaynaklı cilt hasarları değil, sedef gibi cilt hastalıkları ya da plastik cerrahi izleri için ilaç kullanılabilir. Diyabet sebebiyle oluşan cilt yaraları da bu ilaçla tedavi edilebilir.

Batı diyeti ile beslenenlerde saç dökülmesi ya da beyazlaması, deride iltihaplanma sıklıkla görülüyor. Bu etkilerin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmasa da üzerinde çalışan ilaçla etkiler azaltılabiliyor. Saçlarda gürleşme ve yeniden siyahlaşma kaydediliyor. Ancak yapılan çalışmalar uzun vadede başarıya ulaşabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)