Yaşlanma Gençlikte Başlıyor

Yaşlanmaya neden olan hücre yıkımları 20’li yaşlardayken başlıyor ve erişkinlik döneminde kendisini gösteriyor.

SAĞLIK 19.03.2019, 20:48
Yaşlanma Gençlikte Başlıyor

20’li Yaşlarda Yaşlanma Başlar
İnsan hayatı bebeklik, çocukluk, gençlik, erişkinlik ve yaşlılık gibi evrelerden oluşuyor. Ülke nüfusumuzun yüzde 4 kadarı yaşlılardan oluşmaktadır. Yaşlılar da kendi arasında genç yaşlılar, orta yaşlılar ve ileri yaşlılar olarak ayrılıyor.

Yaşlılık 65 yaş ile başlıyor. Ancak yaşlanma sanıldığından çok daha erken başlıyor. Daha 20’li yaşlarda iken hücre tepkimelerinde aksamalar başlıyor. Hücrelerdeki bozukluklar yıkıma yol açıyor. Bu yıkımlar 35 yaşlardan sonra kendisini göstermeye başlıyor. Bu yıkım ilerleyerek artar ve 80’li yaşlardan sonra vücut dengesini koruyamadığı için ölüm yaşanabilir. 

Zihin de Yaşlanıyor
Kadınlarda menopoz sonrasında sıklıkla kırıklar, omur çökmeleri, boy kısalması yaşanabilir. Bununla birlikte algı ve dikkat ile zihinsel fonksiyonlarda da azalma olur. Zihinsel değişiklik ise demansa işaret eder. Hastaların bilinci yerindedir ancak hafızaları zayıflar. Yeni şeyler öğrenmek, hatırlamak, konuşurken cümle kurmak zorlaşabilir. Hastalar sosyal hayattan kopmaya başlar ve hayatları derinden etkilenir. Zihinsel bozukluklardan biri de alzheimer’dır. 65 yaş üstü her 10 kişiden birinde görülebilir. 

Zihinsel fonksiyonları korumak için gençlikte faaliyetlere başlamak gerekiyor. Bulmaca çözmek, her gün farklı yolları kullanmak, çevreyle ilgilenmek, spor yapmak gibi alışkanlıklar gençlikte kazanılmalıdır. Böylece yaş ilerlese de yaşlanmayla savaşmak mümkün olacaktır. Gençlikte başlayan yaşlanma etkileri ile mücadeleye erken yaşlarda başlanmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)