Yapay Zekâ Doktorlardan Daha Başarılı

Deri kanseri teşhisi için üretilen bir yapay zekâ doktorlardan daha başarılı oldu ve yüksek başarı oranı elde etti.

SAĞLIK 31.05.2018, 14:19
Yapay Zekâ Doktorlardan Daha Başarılı

100 Bin Görseli İnceledi

Yapay zekâ ile doktorların zararlı kanser hücrelerini tespit etmedeki başarı oranları karşılaştırıldı. Bu kapsamda yapay zekânın daha başarılı olduğu tespit edildi. CNN teknolojisi adı verilen bu yapay zekâ kendisine gösterilen görsellerde %95 oranında başarı yakaladı ve kötü huylu kanser hücreleri ile iyi huylu olanları birbirinden ayırmayı başardı.

Yarısı uzmanlardan diğer yarısı ise 5 yıl altında deneyime sahip doktorlardan oluşan ekip ise %86,66 oranında zararlı kanser hücrelerini tespit edebildi. Araştırma için 17 ülkeden farklı doktorların katılımları sağlandı. Böylelikle yapay zekânın çok daha isabetli bir şekilde teşhis koyabildiği sonucuna varıldı.

Deri kanserinin her geçen gün dünya genelinde daha çok yaygınlaşması ve ölümlere sebebiyet vermesi de bu çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Öyle ki araştırmalara göre dünya genelinde her yıl 55 bin kişi deri kanseri sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Ancak doğru bir şekilde teşhis koyulması ve tedavinin yapılması durumunda bu ölüm oranları çok ciddi manada azaltılabilecektir. Her yıl deri kanseri hastalığına yeni yakalananların sayısı da 232 bin civarında gerçekleşmektedir.

Geliştirilen CNN teknolojisi doktorların yerini almayacak ancak yardımcı olarak kullanılacak. Dolayısıyla doktorlar kendi bilgi birikimleri ile makinenin verilerini harmanlayacaklardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)