Yanlış Yatış Pozisyonu Bel Ağrılarına Sebep Oluyor

Hayatımızın üçte birini uykuda geçirdiğimiz için yatış pozisyonu sağlığımızı yakından ilgilendiriyor.

SAĞLIK 16.08.2018, 00:05 23.08.2018, 23:21
Yanlış Yatış Pozisyonu Bel Ağrılarına Sebep Oluyor

Uyku Kalitesi Yatış Şekline Bağlı

Sağlıklı bir beden için yatış şekli büyük önem arz ediyor. 24 saatlik günün en az 8 saatini uykuda geçirdiğimiz düşünülürse pozisyonumuz oldukça önemli. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun %95’i her gece aynı pozisyonda uyuyor. Ancak vücudumuz ise her geçen gün değişiyor. Yani bugün size iyi gelen pozisyon yarın iyi gelmeyebilir.

Uyurken bel kemiği ve diske en az yük binecek şekilde yatılmalıdır. Böylece horlama da azalacaktır. Bel, omurga ve boyun bir bütünün parçalarıdır. Birinde oluşan sorun diğerlerini de tetikler. Bu yüzden yatak seçiminde tutun da uyku pozisyonuna kadar çok dikkatli olmalısınız.

Yüzüstü yatmak en tehlikeli yatış pozisyonudur. Omurga etrafındaki bağlar ve kaslar gerilir, omurgadan sinirlerin çıktığı delikler sıkışır. Bu pozisyonda omurga ve disk üzerine yük biner. Bel ve boyun ağrılarının yanı sıra zedelenmeler ve fıtık gelişebilir.

Doğru Pozisyon

Bel ve boyun sağlığı için en ideal pozisyon yan yatış pozisyonudur. Bacaklar karna çekilerek yatılmalıdır. Bele uygulanan basıncın azaltılması için bacak arasına da yastık koymak gerekir. Bel ağrılarının en az olacağı pozisyondur. Horlama da nadiren yaşanır.

Yataktan hızlı kalkmak da bel ağrılarının en büyük sebeplerindendir. Yatakta ilk olarak yan dönülmelidir ve bacaklar aşağı sarkıtılmalıdır. Sonra yavaşça elinizle destek alarak kalkılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)