Yanlış Kullanım Kanserini Tetikliyor

Bazı uzmanlar sütyen kullanımının meme kanserine sebep olduğunu söylüyor. Peki, bu iddialar doğru mu? Sütyen Kullanmalı Mı? Sağlıklı Sütyen Nasıl Olmalı

SAĞLIK 15.02.2019, 19:26
Yanlış Kullanım Kanserini Tetikliyor

Bazı uzmanlar sütyenlerin memeyi sıkması, kan ve lenf dolaşımını azaltması, toksinlerin memeden atılmasını engellemesi gibi olumsuz etkilerden ötürü meme kanserini tetiklediğini söylüyor. Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Beyza Özçınar ise bu konuda kanıtlanmış bir çalışma olmadığını söylüyor. Kadınların sütyen kullanma riskinden çok meme kanserinin risklerini öğrenme ve korunma konusunda bilinçlenmesini istedi. Özçınar, yalnızca sütyen kullanımı ile meme kanseri olunmayacağını söyledi. Zaten memelerden toksin atmanın söz konusu olmadığını söyledi. Zararlıların koltuk altlarından atıldığını aktardı. Yine de sütyen seçiminin sağlıklı yapılmasını önerdi.

Kadınların estetik amaçlı olarak kullandığı sütyenler meme hareketliliğini azaltır ve mümkün olduğunca sabitler. Bu yüzden 24 saat kesintisiz sütyen kullanımı zararlıdır. Diğer yandan kullanılan sütyenin özellikleri de sağlık için önemlidir. Terlemeyi önlemeyen pamuklu kumaşlar kullanılmalıdır. Ayrıca bedeni vücuda uygun olmalı sıkı ya da geniş olmamalıdır. Alerji yapmayan özelliklere sahip olmalıdır. Sadece bir kumaş olan sütyenler tek başına kanser riskini etkilemez. 

Kanserden korunmak isteyen 20 yaş üstü her kadın ayda bir kendi kendine meme kontrolü yapmalıdır. 40 yaşını geçenler ise senede bir kez mamografi çektirmelidir. Böylece erken teşhis mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Musaduman 1 yıl önce
Hastane

Gelişmelerden Haberdar Olun

@